fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Krótko w kraju

Nowe przepisy o książeczkach mieszkaniowych przyjęte * Mniej gotowych lokali * Księga ważna po zamknięciu
[srodtytul]Nowe przepisy przyjęte [/srodtytul]
Posłowie nie wnieśli w ubiegłym tygodniu żadnych poprawek do rządowego projektu nowelizacji zasad wypłat premii gwarancyjnych do książeczek mieszkaniowych. Proponowane przez rząd zmiany pozwalają właścicielom książeczek mieszkaniowych likwidować je i uzyskiwać premię gwarancyjną przy przekształcaniu w odrębną własność spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Premia będzie też mogła być przeznaczona na wkład własny przy uzyskiwaniu kredytu na zakup mieszkania lub budowę domu, na wymianę okien, instalacji gazowej lub instalacji elektrycznej przy remoncie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Premia i środki z książeczki będą mogły trafić na spłatę zadłużenia z tzw. starego kredytu spółdzielczego.
[srodtytul]Mniej gotowych lokali[/srodtytul]
Liczba mieszkań oddanych do użytku spadła w listopadzie br. o 6,2 proc. wobec tego samego okresu 2007 r. i wyniosła 12 714 – podał GUS. Równocześnie liczba oddanych mieszkań w listopadzie wobec października spadła o 18,2 proc. W ciągu 11 miesięcy tego roku oddano 134 802 mieszkania, o 15,7 proc. więcej niż w ciągu 11 miesięcy 2007 r.
[srodtytul]Ważna po zamknięciu[/srodtytul]
Według Trybunału Konstytucyjnego zamknięcie księgi wieczystej nie oznacza utraty zapisanych w niej praw. Nawet w przypadku wadliwego i bezpodstawnego zamknięcia księgi wieczystej można dochodzić ochrony przysługujących na jej podstawie praw i roszczeń. Zamknięta księga zachowuje bowiem moc i znaczenie dokumentu urzędowego. W razie wniesienia przez właściciela lub innego uprawnionego wniosku dotyczącego takiej zamkniętej księgi zakłada się nową i przenosi do niej wpisy z księgi wcześniejszej. Stanowią one podstawę dochodzenia praw. Księgę wieczystą można zamknąć np. w przypadku całkowitego przeniesienia nieruchomości do innej księgi wieczystej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA