fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Naśladowcy agenta 007 według Marka Sadowskiego

Harry Palmer
materiały prasowe
[b]Harry Palmer[/b] - Michael Caine
Wywodzący się z powieści Len Deighton agent brytyjskiego wywiadu, zakładający prywatną agencję detektywistyczną i odmawiający dalszej pracy dla rządu, otrzymał twarz Michaela Caina. Po trzech filmach z lat 1965 – 1967: "Teczki Ipcress", "Pogrzeb w Berlinie" i "Mózg za miliard dolarów" uważano go za najpoważniejszego konkurenta Bonda. Po 30 latach, w 1996 r. Caine dwukrotnie powrócił do postaci Palmera w filmach "Czerwona zagłada" i "Rosyjski łącznik".
[b]Matt Helm[/b] - Dean Martin
Stworzony przez Donalda Hamiltona pracownik amerykańskiego kontrwywiadu pojawił się na kartach jego 27 powieści. Cztery z nich: "The Silencers", "Murderers' Row", "The Ambushers", "The Wrecking Crew", sfilmowano w latach 1966 – 1969. Rolę antyszpiega przyjął w nich Dean Martin, obdarzając bohatera charakterystyczną dla tego aktora autoironią i delikatnym komizmem. W zrealizowanym w latach 1975 – 1976 13-odcinkowym serialu telewizyjnym Helma zagrał Anthony Franciosa.
[b]Derek Flint[/b] - James Coburg
W postać z opowiadania scenarzysty i autora piosenek Hala Fimberga wcielił się dwukrotnie James Coburn w filmach "Nasz człowiek Flint" (1966) i "Podobnie jak Flint" (1967). Ich twórcy próbowali postaci brutalnego superszpiega Jamesa Bonda przeciwstawić bohatera o bardziej zróżnicowanych cechach, a nawet zaletach osobistych. Flint to najwyższej klasy zawodowiec i mistrz karate, ale także wyrafinowany esteta, dekadent i intelektualista.
[b]Modesty Blaise[/b] - Monica Vitti
Monica Vitti, idealne medium dla wyrażania osobowości wyalienowanych bohaterek psychologicznych dramatów Michelangelo Antonioniego, przeobraziła się – za sprawą innego mistrza kina artystycznego Josepha Loseya – w znużoną elegancją i luksusem królową przygody. W filmie "Modesty Blaise" (1966) gra odważną, nieunikającą nawet najbardziej niebezpiecznych misji, współpracownicę brytyjskich służb specjalnych. Postać Modesty zaczerpnięto z komiksu Petera O'Donnella i Jima Hallowaya.
[b]Jason Bourne[/b] - Richard Chamberlain i Matt Damon
Postać cierpiącego na amnezję zabójcy na usługach CIA, na którego życie czyhają byli pracodawcy, pochodzi z powieści Rober- ta Ludluma "Tożsamość Bourne'a". W 1988 r. zagrał go Richard Chamberlain, a w 2002 r. Matt Damon. Tę rolę kontynuował w "Krucjacie Bourne'a" (2004) i "Ultimatum Bourne'a" (2007), tworząc bogaty psychologicznie wizerunek człowieka osaczonego i do końca walczącego, ale także atakującego, wyprzedzającego działania prześladowców, których intencji nie zna. Na 2010 r. zapowiedziano kolejną odsłonę jego przygód.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA