fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Kara śmierci dla Mursiego

fot. christian.senger
Flickr
Egipski sąd skazał Mohammeda Mursiego na karę śmierci za zabójstwa, porwania i inne przestępstwa dokonane w 2011 roku. Były prezydent ma też drugi wyrok - dożywocie za szpiegostwo na rzecz palestyńskiego Hamasu, libańskiego Hezbollahu i Iranu.

Mursi usłyszał wyrok w związku z masową ucieczką z więzienia Waqdi al-Natrun w 2011 roku. Przywódca duchowy Bractwa Muzułmańskiego Mohamed Badi oraz czterech innych członków Bractwa także zostało skazanych na karę śmierci. Wyroki w sprawie dostało też ponad 80 innych członków Bractwa.

Mohamed Mursi został wyłoniony w pierwszych demokratycznych wyborach w historii Egiptu. Rządził w latach 2012 - 2013. Został obalony przez armię w lipcu 2013 r. w następstwie masowych protestów przeciw jego władzy.

Wcześniej we wtorek były prezydent Egiptu został skazany na 25 lat więzienia, co w Egipcie oznacza dożywocie za szpiegostwo na rzecz palestyńskiego Hamasu, libańskiego Hezbollahu i Iranu. W tej samej sprawie 25 lat więzienia dostał także Mohammed Badi.  

Dożywocie dostało w sumie 17 osób, w tym wysocy rangą członkowie Bractwa Essam el-Erian i Mohammed Saad el-Katatni.

W tej samej sprawie na karę śmierci skazano przywódcę Bractwa Chairata el-Szatera oraz dwóch innych wysokich rangą liderów tej zdelegalizowanej organizacji Mohammeda el-Beltagi i Ahmeda Abdelati za przekazywanie za granice tajnych dokumentów w latach 2005-2013. Na kary śmierci zaocznie skazanych zostało jeszcze 13 osób. Od werdyktów podsądni będą mogli się odwołać - podaje agencja Reutera.

Sędzia oświadczył, że Bractwo Muzułmańskie "współpracowało m.in. z palestyńskim Hamasem, aby infiltrować wschodnie granice Egiptu i atakować więzienia" - podała egipska telewizja państwowa, na którą powołuje się portal BBC News.

Obecne władze Egiptu są oskarżane o wykorzystywanie sądownictwa do represjonowania przeciwników politycznych. W zbiorowych procesach, krytykowanych przez społeczność międzynarodową, na śmierć skazano setki zwolenników Mursiego, a 15 tys. osób trafiło do więzień.

Źródło: Reuters/ PAP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA