fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Dobre notowania Warszawy

Warszawski port jest jednym z najtańszych w regionie
Bloomberg
Warszawski port im Chopina jest dzisiaj jednym z najtańszych w regionie. Bardzo konkurencyjny jest zwłaszcza w połączeniach atlantyckich - wynika z analizy PriceofTravel.
Teraz po otwarciu nowej części terminala zrobił się również atrakcyjnym miejscem do robienia zakupów. Oferta jest ciekawsza, a ceny niższe, niż w Budapeszcie, czy Pradze.
Z europejskich lotnisk w atlantyckich połączeniach od Warszawy tańsze są jedynie Stambuł, Sztokholm oraz Oslo. Ale w wypadku stolicy Norwegii cena połączeń amerykańskich jest zaniżona przez ofertę niskokosztowego Norwegiana. Średnia cena atlantyckiego połączenia ze Stambułu, to 821 dolarów, ze Sztokholmu 898 dol., z Kopenhagi 908, a z Oslo- 917. Z Warszawy takie połączenie kosztuje w tym roku 979 dol. Dla porównania z Pragi 1062 dol, z Budapesztu 1011, a z Berlina 1028 dol. Najniższe ceny na połączeniach do Polski z USA, jakie znaleźli analitycy PriceofTravel, to (co zaskakujące) do Los Angeles - 694 dol. Do Nowego Jorku 736 dol., i Chicago 839 dol. oraz Toronto - 861 dol. Na tych trzech ostatnich połączeniach bezpośrednio lata jedynie LOT, reszta (np Houston za 914 dol., czy Atlanta za 959) to rejsy z przesiadkami.
Loty z Warszawy i przez Warszawę są także polecane przez wszelkie wyszukiwarki, w tym TripAdvisor.
Teraz do atrakcyjnych cen lotów do Warszawy i przez Warszawę dojdzie również nowoczesne lotnisko, znacznie atrakcyjniejsze dla pasażerów, niż Budapeszt, czy Praga, nie mówiąc o berlińskim Tegel, które jest prawdziwym nieporozumieniem. Jest łatwe do przesiadek, znacznie szybciej, niż dotychczas, przeładowywany jest bagaż.
Mocnym atutem lotniska im.Chopina jest jego oferta gastronomiczno-handlowa z cenami obniżonymi w porównaniu z tymi, jakie trzeba było płacić, kiedy otwarty była tylko połowa powierzchni. W tej chwili w lotniskowych restauracjach płaci się praktycznie tyle samo, co "na mieście". Wyjątkiem pozostaje restauracja Sami Swoi, która uparcie tkwi przy wygórowanych cenach i płaci za to topniejącą frekwencją.
Operatorzy placówek handlowych też nie wywindowali cen, chociaż niektóre wędliny w sklepie z polską żywnością niskie nie są, ale można kupić np 20 dkg szynki pokrojonej w cienkie plasterki. Ten sklep jest wielkim magnesem zwłaszcza dla cudzoziemców.
Dyrektor naczelny warszawskiego portu, Michał Kaczmarzyk zapewnia, że lotnisko im. Chopina będzie w stanie przyjąć nawet 20 mln pasażerów. Na razie przez warszawski port przewija się rocznie 10 mln. Przedsmak tego, co może czekać to lotnisko w przyszłości mieliśmy w ostatnią środę, kiedy awaryjnie lądował lecący z Dallas do Dubaju superjumbo A380 linii Emirates. Wtedy nagle w strefie Non-Schengen pojawiło się niespodziewanie ponad 500 pasażerów, którzy chcieli gdzieś usiąść, czegoś się napić, coś zjeść. Restauracja sprostała, sklepy szybko uruchomiły dodatkowe dostawy towarów, a sprzedawcy nie mogli się nadziwić obrotom.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA