fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ukraina została za żelazną kurtyną

Jerzy Haszczyński
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Wnioski z unijnego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze są bardzo smutne. Główny cel polskiej polityki wschodniej, czyli przeciąganie Ukrainy na Zachód, jest już całkowicie nierealny. A Partnerstwo Wschodnie, jeżeli przetrwa, ograniczy się do wymiany młodzieży, szkoleń i pogadanek na temat wartości zachodniej demokracji.

Ukraińcy jednak, podobnie jak Gruzini czy Mołdawianie, nigdy jej nie zasmakują. Przywódcy Unii Europejskiej, sparaliżowani obawami o reakcję Władimira Putina, nie zdobyli się na obietnicę – nawet bardzo odległej – wizji członkostwa.

Oznacza to, że zryw społeczeństwa ukraińskiego, Majdan oklaskiwany w stolicach unijnych jako najbardziej proeuropejskie protesty w historii, nic nie dał. Ukraina była i pozostanie za żelazną kurtyną, nie ma szans się wyrwać na Zachód.

Po szczytach Partnerstwa Wschodniego zostanie to, że jeden (poprzedni, w Wilnie, w listopadzie 2013 roku) rozbudził ukraińskie nadzieje, a drugi (w Rydze, zakończony w piątek) je ugasił. I nie pomogą zaklęcia polskiego rządu, który jako sukces szczytu w Rydze próbował przedstawiać „sygnał o możliwym postępie w liberalizacji wizowej". Nie zniesienie wiz, lecz jedynie sygnał o „postępie w liberalizacji", i do tego jedynie „możliwym".

To wszystko, co możemy zaoferować Ukraińcom, którzy od poprzedniego szczytu w Wilnie stracili kawał kraju, doświadczyli prawdziwej wojny i stali się najbiedniejszym spośród wszystkich narodów Europy.

Ponurym symbolem tego, jak traktuje się Partnerstwo Wschodnie, jest postawa byłego szefa MSZ Szwecji Carla Bildta. Razem z byłym polskim ministrem Radosławem Sikorskim firmował ten unijny program. Teraz znalazł sobie pracę u związanego z Kremlem oligarchy Michaiła Fridmana. Z dnia na dzień z zaciętego krytyka Moskwy stał się jej utrzymankiem. I uświadomił nam, że już nie mamy w starej Europie sojuszników naszej tradycyjnej polityki wschodniej – z Ukrainą zmierzającą na Zachód.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA