fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Ile za mieszkanie na parterze

Osiedle Przy Parku w Warszawie
Materiały Inwestora
Duży ogród przypisany do mieszkania na najniższej kondygnacji może podbić cenę nieruchomości. Parterowe lokale z reguły są jednak tańsze.

O ceny parterowych mieszkań zapytał deweloperów portal nieruchomości Dompress.pl. Oto sonda, którą przedstawia Kamil Niedźwiedzki, analityk tego serwisu:

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp:

- W przypadku niskich, trzy-, i czteropiętrowych budynków ogródek staje się ważnym atutem mieszkania, zwłaszcza jeśli jego powierzchnia przekracza 50 mkw. Wówczas cena takiego lokalu bywa wyższa niż lokali na pozostałych piętrach. Inaczej jest w wysokich budynkach. Mieszkania z ogródkiem są w nich nieco tańsze, średnio o 200 - 300 zł za mkw., w porównaniu z cenami mieszkań położonych na wyższych kondygnacjach.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord:

- Mieszkania na parterach cieszą się wśród klientów sporym zainteresowaniem, najczęściej ze względu na własny ogród. Dlatego też w inwestycjach Polnordu lokale na parterze podlegają tym samym regułom cenowym, co inne mieszkania w budynku. Takie lokale są wygodne dla rodzin z dziećmi, osób starszych i posiadaczy zwierząt. Mieszkania na parterach często sprzedają się najszybciej. W wybranych inwestycjach klienci mogą liczyć na atrakcyjne promocje i rabaty.

Karolina Guzik, koordynator sprzedaży Skanska Residential Development Poland:

- Mieszkania na parterze są często tańsze od lokali usytuowanych na wyższych kondygnacjach w budynku. W przypadku mniejszych mieszkań na warszawskim Osiedlu Mickiewicza, różnica pomiędzy ceną mieszkania na parterze a na wyższych piętrach wynosi średnio ok. 1000 zł za mkw.

Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu Victoria Dom:

- Mieszkania na parterach mają często niższą cenę niż lokale położone na wyższych piętrach, choć nie jest to regułą. Wszystko zależy od wielkości ogrodu.

Monika Kudełko z firmy Activ Investment:

- Lokale usytuowane na parterze są na ogół tańsze od tych na wyższych piętrach. Na przykład w inwestycji 4 Wieże w Katowicach, gdzie większość mieszkań na najniższej kondygnacji mieszkalnej ma tarasy o powierzchni nawet do 137 mkw., mają niższe ceny niż lokale na wyższych poziomach. Podobną zasadę stosujemy w przypadku naszych innych inwestycji w Krakowie i we Wrocławiu. Im mieszkanie położone niżej, tym jest tańsze. Dotyczy to także lokali z tarasem.

Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates:

Z zasady - im wyżej, tym drożej. Z każdą kolejną kondygnacją cena rośnie o 2-3 proc. Podobnie jest z mieszkaniami na parterze, które są często postrzegane przez klientów jako mniej atrakcyjne. Ich szczególnym atutem może się jednak okazać ogródek. Tak było w inwestycji Apartamenty przy Krasińskiego w Warszawie, gdzie mieszkania na parterze oferowaliśmy z atrakcyjnymi ogródkami o powierzchni nawet do 50 mkw. z nasadzoną zielenią. Dzięki temu szybko znalazły nabywców. Były o 2-3 proc. tańsze od lokali na pierwszym piętrze.

Wojciech Stisz, Barc Warszawa:

- Mieszkania z ogródkami w naszych inwestycjach nie są wycenione wyżej. Na osiedlu Tarasy Dionizosa w Warszawie oferujemy lokale z ogródkami na dachu. Nie są droższe od innych lokali. Przeciwnie, ich ceny są nawet w niektórych przypadkach niższe. Trzypokojowe mieszkanie o powierzchni ok. 57 mkw. z balkonem oraz ogródkiem o metrażu ponad 20 mkw. kosztuje w tej inwestycji ponad 312 tys. zł.

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol:

- W naszych inwestycjach nie różnicujemy cen mieszkań z ogródkami, tarasami czy balkonami. Mieszkania na parterze nie są tańsze od mieszkań na wyższych piętrach.

Alicja Dolińska, dyrektor działu marketingu i reklamy Dolcan:

- W większości naszych inwestycji ceny mieszkań są wyliczane wyłącznie na podstawie metrażu, a nie usytuowania lokalu. Czasem jednak lokale mniej atrakcyjne, jak np. tzw. mieszkania wynikowe, są tańsze. Dotyczy to również lokali położonych na tzw. niskich parterach. W przypadku inwestycji bezczynszowych ceny są zróżnicowane ze względu na wielkość mieszkań i ich położenie. Tu partery są atrakcyjniejsze niż piętra, pomimo że wszystkie lokale mają dostęp do ogródków.

Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest:

- W naszych projektach mieszkania na parterze są przeważnie nieco tańsze od tych na piętrze, ale są pewne wyjątki. Dla przykładu - mieszkania na kondygnacji „0" , z dużymi ogródkami mogą mieć cenę nawet wyższą niż te na piętrze. W inwestycji na warszawskim Bemowie przy ul. Strąkowej 30 lokale na parterze zostały sprzedane jako pierwsze, chociaż ceny tych mieszkań nie były najniższe.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service:

- W przypadku lokali na parterze cena rośnie lub maleje w zależności od dostępu do własnego ogrodu i jego wielkości. Na zakup mieszkań z ogródkiem często decydują się rodziny z małymi dziećmi. Deweloperzy coraz częściej rezygnują z mieszkań na parterze, a zamiast nich planują powierzchnie handlowo-usługowe lub biurowe. Takie rozwiązanie planujemy m.in. w krakowskiej inwestycji Zawiła.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding:

- Lokale na parterze są zazwyczaj tańsze od tych na piętrach - nawet o 10 proc. Należy pamiętać, że cena mieszkania zależy także od jego wielkości, usytuowania, rozkładu czy nasłonecznienia, co oznacza, że różnice w cenie mieszkań na parterze i na piętrach mogą być nieznaczne. Zwłaszcza, jeśli mieszkania na parterze mają ogródek.

Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic:

-Mieszkania z ogródkami to nasz hit sprzedażowy. Lokale, które mają duże ogródki lub tarasy oferujemy w cenach porównywalnych do mieszkań na wyższych piętrach. Na naszych osiedlach nie przewidujemy w ogóle parterowych mieszkań bez ogródka czy tarasu.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Waryński:

- W każdym z etapów warszawskich projektów Miasto Wola i Stacja Kazimierz przygotowaliśmy kilka mieszkań usytuowanych na parterach budynków. Każdy z lokali ma ogródek o metrażu od 10 do 25 mkw. Jeszcze kilka lat temu nie były to najchętniej wybierane mieszkania, ale teraz daje się zauważyć wzrost zainteresowania tego typu lokalami. Atutem mieszkań na parterze jest cena mkw., która niejednokrotnie jest niższa nawet o 5 proc. w porównaniu do lokali położonych na wyższych kondygnacjach, co znajduje potwierdzenie w naszych projektach.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest:

- Mieszkania na parterach są z reguły tańsze od tych na wyższych kondygnacjach. Jednak wpływ na wycenę lokali na najniższych kondygnacjach może mieć ich rozkład, lokalizacja,wielkość powierzchni przynależnej, czyli ogródka i to czy lokal znajduje się od strony ulicy, czy dziedzińca. Takie mieszkania wybierają najczęściej osoby starsze, rodziny z małymi dziećmi i osoby z czworonożnymi domownikami.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA