fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

CD Projekt tanieje po premierze „Wiedźmina 3"

spółka
Premiera „Wiedźmina 3" pchnęła część inwestorów do sprzedaży akcji CD Projektu, które mocno tracą na wartości przy gigantycznych obrotach.

Nawet 11,7 proc., do 22,08 zł, taniały przejściowo we wtorek akcje CD Projektu. Przecenie towarzyszyły bardzo wysokie obroty. O godz. 14.45 sięgały już 32 mln zł co było trzecim wynikiem na GPW. Obroty papierami producenta gier komputerowych były o tej porze wyższe niż na KGHM, PGNiG czy PKO BP. Kurs sięgał 23,8 zł co oznaczało 4,8-proc. przecenę.

Dla wytrawnych inwestorów i analityków wtorkowa wyprzedaż akcji CD Projektu nie była zaskoczeniem. Dla początkujących graczy załamanie notowań giełdowej firmy w dniu premiery „Wiedźmina 3" mogło być jednak niespodzianką.

– Spadek wycen producentów gier w momencie wypuszczenia kolejnego tytułu na rynek nie jest czymś nadzwyczajnym. CD Projekt tracił równie mocno również przy wcześniejszych premierach, czyli „Wiedźmina 2" na PC i konsole Xbox360, które debiutowały kilka lat temu – przypomina Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ.

Jego zdaniem inwestorzy muszą się liczyć z dużą zmiennością notowań CD Projektu również w kolejnych dniach przy utrzymującej się presji sprzedających. – Zainteresowanie akcjami mogą jednak przywrócić dane sprzedażowe dotyczące „Wiedźmina 3" oczywiście jeśli spółka zechce je upublicznić – mówi specjalista. Dzień przed premierą CD Projekt poinformował, że grę w przedsprzedaży kupiło 1,5 mln fanów. – Spodziewam się, że w ciągu tygodnia od premiery „Wiedźmina 3" nabędzie 2,3 mln graczy – mówi Rodak. Zastrzega, że jest to konserwatywne założenie.

Popyt na grę „Wiedźmin 3" będę stymulowały pozytywne recenzje w mediach. W serwisie Metacritic, który agreguje opinie z różnych serwisów branżowych, polska gra w wersji na konsole PS4 otrzymała aż 92 pkt. na 100 możliwych. Najsłabsze recenzje zbiera wersja na komputery PC co może wynikać z bardzo wysokich wymagań sprzętowych. – Gra na niższych ustawieniach nie sprawia takiej przyjemności. Gra nie działa płynnie. To wpływa negatywnie na recenzje – uważa analityk DM BOŚ.

Pozytywnie na postrzeganie tytułu, a w konsekwencji i samej spółki, może też wpływać wysoka pozycja „Wiedźmina 3" na Steam, największej na świecie platformie sprzedającej gry w postaci cyfrowej. Produkcja CD Projektu zajmuje od kilku dni pierwsze miejsce na liście bestsellerów. Na trzecim miejscu jest wersja wzbogacona o dodatki tzw. „expansion pass"). Wspomniane dodatki można też kupić samodzielnie. Zajmują szóstą pozycję rankingu. Na siódmym miejscu jest z kolei zestaw zawierający trzy części przygód Geralta z Rivii. – Spodziewam się, że „Wiedźmin 3" może być liderem rankingu jeszcze przez nawet trzy tygodnia co nie pozostanie bez wpływu na przychody CD Projektu – twierdzi Rodak. Polska gra okupuje też bardzo wysokie pozycje w rankingach sprzedaży większości największych e-sklepów, w tym na Amazonie gdzie różne jej wersje zdominowały pierwszą dziesiątkę bestsellerów.

DWOL

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA