fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Ekspansja gospodarcza w Grecji nie trwała długo

Bloomberg
Stojąca na krawędzi bankructwa Grecja ponownie osunęła się w recesję. W I kwartale jej PKB zmniejszył się o 0,2 proc. względem poprzedniego kwartału - podał w środę unijny urząd statystyczny Eurostat.
Grecka gospodarka skurczyła się także w IV kwartale, o 0,4 proc. A dwa z rzędu kwartalne spadki PKB oznaczają, wedle popularnej definicji, recesję.
Kurcząca się gospodarka utrudnia rządowi w Atenach ustabilizowanie finansów publicznych. Zwykle bowiem dług odnosi się do PKB. Jeśli PKB rośnie, najpopularniejszy wskaźnik zadłużenia kraju może maleć, nawet jeśli w ujęciu nominalnym dług nadal się zwiększa.
Grecja tkwiła w recesji przez sześć lat, do końca 2013 r. W tym czasie jej gospodarka skurczyła się o niemal 25 proc. Ubiegły rok był pierwszym, gdy PKB wzrosło, choć zaledwie o 0,8 proc.
Ten rok zapowiadał się już lepiej. Jeszcze w lutym Komisja Europejska szacowała, że PKB Grecji powiększy się o 2,5 proc. W maju jednak zrewidowała tę prognozę do zaledwie 0,5 proc.
Spadek greckiego PKB w I kwartale nie jest zaskoczeniem. Ekonomiści spodziewali się nawet, że będzie on sporo głębszy. Średnio oczekiwali, że gospodarka Hellady skurczy się w pierwszych miesiącach o 0,5 proc.
- Greckie dane o PKB w I kwartale nie są katastrofalne, ale bardziej aktualne wskaźniki ekonomiczne sugerują dalsze pogorszenie koniunktury począwszy od marca – ocenił Michael Michaelides, strateg rynku długu w banku RBS w Londynie. – Spodziewam się, że koszty impasu uwidocznią się dopiero w danych o PKB za II kwartał – dodał, odnosząc się do negocjacji rządu w Atenach z wierzycielami w sprawie odblokowania ostatniej transzy kredytów pomocowych. Jak dotąd nie przynoszą one rezultatów, a rosnące w związku z tym ryzyko bankructwa Grecji tłumi aktywność w tamtejszej gospodarce.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA