fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Kto ma najlepszy kredyt na mieszkanie

Najważniejszym kosztem kredytu są odsetki
Bloomberg
Najlepsze kredyty dla klientów z niskim wkładem własnym oferują Pekao SA, Bank Zachodni WBK oraz Eurobank.

Jeśli natomiast klient dysponuje większą gotówką na zakup własnego lokum, to najlepszą ofertę zaproponują BPH, BPS oraz BGŻ - tak wynika z rankingu kredytów hipotecznych Centrum Finansów Aviva.

Z niskim wkładem

- Przyjrzeliśmy się najtańszym na rynku kredytom mieszkaniowym. W przypadku osób, które dysponują 10-proc. wkładem własnym, a więc minimalnym, jaki musi posiadać każdy potencjalny kredytobiorca, najniższy koszt kredytu proponuje Bank Pekao SA. Następne w kolejności są Bank Zachodni WBK, Eurobank oraz PKO Bank Polski - wylicza Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva.

Jednak kupujący mieszkanie z niskim wkładem muszą pamiętać, że aby otrzymać kredyt muszą w praktyce dysponować większą sumą niż tylko 10 proc. Banki nie kredytują prowizji od kredytu, którą trzeba zapłacić w gotówce.

- Jeśli zatem kupujemy nowe mieszkanie od dewelopera, musimy dysponować w gotówce równowartością nawet 13 -14 proc. jego ceny. W przypadku rynku wtórnego, gdzie trzeba jeszcze zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) oraz prowizję dla pośrednika, może to być nawet 18 proc. - wylicza Paweł Majtkowski.

Gdy masz 25 proc.

W przypadku osób dysponujących wkładem własnym w wysokości jedenej czwartej ceny mieszkania, najlepszą ofertę ma Bank BPH - podaje Aviva.

- Ten bank oferuje rekordowo niskie oprocentowanie wynoszące obecnie 2,5 proc. (jest to 3-miesieczna stopa WIBOR powiększona o marżę wynosząca 0,85 proc.). Takie odsetki są jednak dostępne tylko dla osób, które bank oceni jako wyjątkowo rzetelnych kredytobiorców, a dodatkowo będą przez cały okres kredytowania korzystać z konta i kraty kredytowej - podkreśla Paweł Majtkowski. Jeśli klient zrezygnuje z tego ostatniego wymogu, wtedy jego oprocentowanie będzie wyższe o 0,4 pkt. proc. - dodaje analityk.

Kolejne pod względem ceny najlepsze oferty oferują Bank BPS, BGŻ oraz Citi Handlowy

Jakie koszty

Analizując kredyty analitycy CF Aviva wzięli pod uwagę wszystkie najważniejsze koszty w całym 30-letnim okresie kredytowania.

Najważniejszym kosztem kredytu są odsetki. Oprocentowanie wszystkich kredytów hipotecznych jest zmienne i stanowi sumę marży (stałej w całym okresie kredytowania) oraz zmiennej stopy procentowej (zwykle jest to 3-miesieczna stopa WIBOR).

W większości banków oprocentowanie kredytu zmienia się co 3 miesiące, kiedy bank dokonuje nowego przeliczenia wysokości odsetek. Drugim najważniejszym kosztem jest prowizja, którą płaci się w momencie zaciągania kredytu.

- Do kosztów zaliczyliśmy także koszt ubezpieczenia pomostowego, pobieranego przez bank do momentu wpisania hipoteki na nieruchomości do księgi wieczystej. Założyliśmy, że bank będzie pobierał składkę za takie ubezpieczenie przez okres jednego miesiąca - mówi Paweł Majtkowski. - Poprosiliśmy też banki, by uwzględniły koszty innych ubezpieczeń, które są niezbędne, by otrzymać kredyt o podanych parametrach. Banki uporządkowaliśmy w tabelach właśnie na postawie tak wyliczonych całkowitych kosztów kredytu (patrz tabela obok).

Ten, kto zaciąga już kolejny kredyt mieszkaniowy wie, że koszty to nie wszystko. Ważny jest także poziom obsługi w banku, w którym chcemy się zadłużyć.

- Zanim zdecydujemy się na kredyt mieszkaniowy, warto więc zapytać znajomych lub poszukać w internecie opinii na temat obsługi w wybranej instytucji - radzi analityk Avivy.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA