fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Armia zaplanowała najważniejsze inwestycje modernizacyjne

Armato-haubica Kryl z HSW będzie miała premierę na tegorocznych targach
materiały prasowe
W zeszłym roku 50 światowych liderów w dziedzinie obronności wydało na zbrojenia 1,6 bln dolarów.
Nowe zagrożenia na Ukrainie, Bliskim Wschodzie, w Iraku zmieniają wstrzemięźliwe dotąd podejście rządów do inwestycji zbrojeniowych, zwłaszcza w naszym regionie. Widać to wyraźnie po rekordowym zainteresowaniu tegorocznymi targami obronnymi w Kielcach, które zaczynają się w poniedziałek.
Po raz pierwszy w historii Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zgłosiło się ponad 500 wystawców, przybędzie 30 oficjalnych rządowych delegacji, w tym przedstawiciele resortu obrony Ukrainy. W tradycyjnym cyklu narodowych prezentacji produkty swojej zbrojeniówki pokaże w świętokrzyskim centrum targowym Francja.
Czołówkę największych producentów broni na świecie ściąga do Kielc wart w ciągu najbliższej dekady ponad 130 mld zł plan unowocześniania polskich sił zbrojnych. W tym roku zaplanowano rozstrzygnięcia największych przetargów zbrojeniowych – przede wszystkim rakietowego na oręż dla przeciwlotniczej tarczy średniego zasięgu „Wisła" (wartość inwestycji to 16 mld zł) i śmigłowcowego – na dostawy 70 helikopterów wsparcia za ok. 8 mld zł.
Armia już wskazała dwóch głównych graczy w starciu o rakietową „Wisłę" – amerykańskiego Raytheona, producenta odnowionego systemu Patriot, i konsorcjum Eurosam – to m.in. francuskie spółki MBDA i Thales.
Podczas XXII MSPO wielki show śmigłowcowy pokażą trzej giganci. Amerykański Sikorsky Aircraft oferuje w przetargu najnowszą wersję produkowanego w Mielcu śmigłowca Black Hawk (S70i). Właściciel zakładów WSK Świdnik, włosko-brytyjska AgustaWestland, chce sprzedać nowy helikopter AW 149. Francusko-niemiecki Airbus Helicopters kusi wojskowym śmigłowcem EC 725 Caracal.
Ale nie tylko helikoptery wielozadaniowe skupią w czasie wystawy uwagę wojskowych klientów. Pod wpływem wydarzeń na Wschodzie rząd przyspiesza przetarg na śmigłowce uderzeniowe zamawiane w ramach programu „Kruk". W Kielcach zaprezentują się szturmowe maszyny AW129 Mangusta AgustyWestland, najnowsza wersja amerykańskiego Apacza AH-64E Guardian, a także europejski Tiger z Airbus Helicopters.
Wiosną Sztab Generalny ujawnił listę uzupełniających zakupów: w najbliższej dekadzie wojsko zamówi zwiadowcze i operacyjne drony kilku typów, wyceniane na ok. 3 mld zł. Miliardy armia zainwestuje w nowoczesne pojazdy opancerzone, w tym transportery Rosomak, a także w modernizację używanego sprzętu, w tym czołgów Leopard.
Za 6, 9 mld zł armia wzmocni segment broni artyleryjskiej – przewidziano inwestycje m.in. w systemy rakietowe Homar dla sił lądowych.
Inwestycje warte 13,7 mld zł mają w najbliższej dekadzie odmienić siły morskie. Oprócz nowych niszczycieli min w planach są kontrakty na trzy okręty podwodne o klasycznym napędzie, patrolowce i jednostki obrony wybrzeża.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA