fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Drukarki 3D w drodze pod strzechy

Magdalena Lemańska
Gartner przewiduje, że drukarki 3D w prywatnych domach upowszechnią się za pięć–dziesięć lat. Znacznie wcześniej zaadaptują je firmy i centra badań medycznych.
Według badawczej firmy Gartner dziś na świecie jest ok. 40 producentów drukarek 3D, którzy sprzedają je głównie firmom. – Działa też ponad 200 start-upów projektujących drukarki dla użytkowników prywatnych, których cena zaczyna się od kilku tysięcy dolarów. Ale nawet taka cena jest na razie zbyt wysoka dla przeciętnego prywatnego użytkownika – komentuje Pete Basiliere, wiceszef działu badań w Gartnerze. Canalys szacuje, że wartość rynku drukarek 3D (zarówno sprzedaży samych urządzeń, jak i materiałów koniecznych do wykonania wydruków oraz wszelkich związanych z nimi usług) w ubiegłym roku wynosiła na świecie 2,5 mld dol., ale w 2018 dobije już do 16,2 mld dol.
Firmom przydają się już dzisiaj, bo np. umożliwiają drukowanie prototypów pozwalających na eliminowanie błędów w opracowywanych projektach. Dlatego chętnie korzystają z nich dzisiaj zwłaszcza biura architektoniczne i działy badań wielkich koncernów specjalizujących się chociażby w produkcji elektroniki. Za dwa do pięciu lat w sektorach, którym drukarki 3D przydają się już dzisiaj, będą popularnym urządzeniem. – W tym czasie drukowanie w 3D w branży medycznej umożliwi wprowadzenie przełomowych, zmieniających życie rozwiązań, które będą szeroko stosowane w protetyce i produkcji implantów – uważa Basiliere. Inne branże, które wykorzystują drukarki 3D, to np. przemysł jubilerski (drukuje się w 3D formy do wylewania kruszców), ale także przemysł ciężki (np. producenci samolotów, elementy silników drukują już w metalu GE Aviation i Airbus).
Polska także ma udział w rozwoju rynku drukarek 3D. To z Olsztyna pochodzi Zortrax produkujący drukarki, które zamówił m.in. Dell. Mamy też na rynku firmę Omni3D oraz wrocławski Zmorph3D.
Światowi giganci druku 3D to amerykański MakerBot i 3DSystems oraz holenderskie Ultimaker i Shapeways.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA