fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Bohaterka z Ostrowi

29 czerwca mija 70 lat od śmierci Jadwigi Długoborskiej. Z tej okazji w Ostrowi Mazowieckiej odbędą się specjalne uroczystości, którym patronuje Instytut Pamięci Narodowej.
Jadwiga Długoborska udzielała schronienia Żydom podczas II wojny światowej. W Ostrowi Mazowieckiej prowadziła niewielki pensjonat, w którym między listopadem 1939 a czerwcem 1944 ukrywała Żydów. Pierwszy raz udzieliła schronienia 10 żydowskim mieszkańcom miasta 11 listopada 1939 roku, kiedy Niemcy przeprowadzili pierwszą na terenie Generalnej Guberni masową eksterminację około 500 ostrowskich Żydów. Została aresztowana na skutek donosu w nocy z 23 na 24 czerwca 1944 i przesłuchiwano. 29 czerwca została zastrzelona przez Niemców.
Msza święta w intencji Jadwigi Długoborskiej odbędzie się o godzinie 11 w kościele pod Wezwaniem Wniebowzięcia N.M. P. przy ul. Kościuszki 39. Na cmentarzu komunalnym, w miejscu pochówku zmarłej zostaną złożone kwiaty z udziałem wojskowej wart honorowej. W uroczystościach weźmie udział między innymi burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Władysław Krzyżanowski i kierownik Muzeum Walk i Męczeństwa w Treblince Edward Kopówka, wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego odczyta Joanna Szczepkowska.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA