fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona środowiska

Plastikowych torebek w UE ma być mniej

Fotorzepa, Darek Golik
Do 2019 r. Unia Europejska chce zredukować o co najmniej 80 proc. zużycie plastikowych toreb. Środkiem do celu mają być podatki, opłaty i ograniczenia sprzedaży.
Najczęściej używane w krajach UE lekkie, plastikowe torby na zakupy (cieńsze niż 50 mikronów), w przeciwieństwie do tych grubszych i mocniejszych, rzadko są używane powtórnie, co sprawia, że kończą jako odpady, przyczyniając się do zanieczyszczenia środowiska. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej tylko w 2010 roku na śmietniku wylądowało ponad 8 miliardów plastikowych toreb. Parlament Europejski przegłosował w pierwszym czytaniu projekt przepisów, które pozwolą to znacząco ograniczyć.
Jeśli kraje członkowskie przyjmą proponowane regulacje, będą musiały  zredukować zużycie tego typu toreb o co najmniej 50 proc. do 2017 roku oraz o 80 proc. w ciągu kolejnych dwóch lat. Cel ten ma być osiągnięty poprzez nałożenie odpowiednich podatków i dodatkowych opłat, zakazów oraz ograniczeń sprzedaży, które sprawią, że sklepy nie będą rozdawać plastikowych toreb za darmo. Wyjątkiem mają być opakowania służące do pakowania żywności sprzedawanej luzem, takiej jak mięso, ryby, czy nabiał. Pozostałe produkty takie, jak owoce, warzywa oraz wyroby cukiernicze powinny być pakowane w opakowania z surowców wtórnych, biodegradowalnych oraz nadających się do kompostowania, np. papier.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA