fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Szwedzi dostarczą myśliwce dla Brazyli

SAAB Gripen JAS-39
Wikipedia
Zwycięzcą wielkiego przetargu na zakup nowoczesnych myśliwców dla armii brazylijskiej okazał się szwedzki koncern SAAB
Szwedzi dostarcza Brazylijczykom 36 myśliwców typu Gripen (poza Szwecją używane są one przez siły zbrojne RPA, Czech i Węgier, zamówiły je też Szwajcaria i Tajlandia). W przetargu koncern SAAB pokonał amerykańskiego Boeinga i francuskie Dassault.
Pierwotnie spodziewano się raczej zwycięstwa Boeinga, który proponował Brazylii samoloty F-16, tym bardziej, że za przyjęciem oferty amerykańskiej opowiadała się sama prezydent Dilma Rousseff. Komentatorzy są przekonani, że na ostatecznej decyzji i zmianie preferencji zaważył skandal podsłuchowy. Według informacji ujawnionych przez Edwarda Snowdena amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podsłuchiwała czołowych brazylijskich polityków, z prezydent Rousseff włącznie.
W oficjalnym komunikacie oczywiście nie ma mowy o politycznym tle decyzji o przyznaniu Szwedom kontraktu o wartości 4,5 mld dolarów. Celso Amorim, minister obrony Brazylii powiedział jedynie, że wzięto pod uwagę nie tylko koszt zakupu, ale także koszty obsługi i warunki transferu technologii.
Po ogłoszeniu wyniku przetargu akcje SAAB zyskały na giełdzie 30 proc., a akcje Dassault straciły 7 proc. Francuzom bardzo zależało na zdobyciu kontraktu i sprzedaży myśliwców Rafale. W tej sprawie osobiście lobbował prezydent Francois Hollande podczas swojej niedawnej wizyty w Brazylii.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA