fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Art & Fashion w Poznaniu

Andrew Bolton podczas wykładu Open University Art and Fashion Festiva by Grażyna Kulczyk; Stary Browar; fot. Jakub Wittchen
Art&Fashion
Poznański 7. Art & Fashion Festival by Grażyna Kulczyk zakończył niedzielny wykład gwiazdy świata mody, Andrew Boltona. Bohaterem jego opowieści był Alexander McQueen.
Nikt tak jak Alexander McQueen nie spajał mody ze sztuką. Projektowane przez niego kostiumy można śmiało nazwać arcydziełami. Swoje pokazy mody zmieniał w show, w którym modele stawali się aktorami i tancerzami. Andrew Bolton, kurator Costume Institute w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, jest jedną z najbardziej wpływowych osób w świecie sztuki, ostatnio przygotował wystawę „Punk: From Chaos to Cuture". Ekspozycję „Alexander McQueen: Savage Beauty" zrealizował w 2011 r., rok po samobójczej śmierci projektanta. W czasie poznańskiego Open Univeristy opowiadał o inspiracjach, wyobraźni i talencie tego projektanta. Zobacz galerię zdjęć

Warsztaty i nagrody

Modę i sztuka jest nierozłączna również dla uczestników tegorocznych warsztatów, większość z nich studiuje lub skończyła kierunki artystyczne. Część laureatów może w nagrodę wybrać kurs na prestiżowej uczelni Central Saint Martins College of Art & Design w Londynie. Dwie osoby otrzymały również fundusze na start własnego biznesu od Grażyny Kulczyk, pomysłodawczyni Art & Fashion Festiwal. Nagroda „Kick to Fashion Industry" jest zgodna z myślą jaka przyświecała organizatorom, którzy siódmą edycję festiwalu, przeprowadzonego pod hasłem „moda i sztuka rozumiana jako przemysł".
Przyznane przez Grażynę Kulczyk, w tym roku po raz pierwszy, dofinansowanie startu zostało podzielone na pół i trafiło do Reginy Mrówczan z warsztatu biżuterii prowadzonego przez Annę Orską oraz do Magdaleny Linke z warsztatu pisania o modzie, prowadzonego przez Hannę Rydlewską i Marcina Różyca.
- Myślimy w Starym Browarze o tym, żeby iść do przodu, rozwijać technologię. Oglądając pracę jednej z uczestniczek pomyślałam, że są wśród nas osoby, które działają tak nowocześnie, że skojarzenia z „Powrotem z gwiazd" Stanisława Lema, nasuwają się same – mówiła Grażyna Kulczyk.
- Zakończyliśmy najlepszą, moim zdaniem, edycję Art&Fashion Festiwal, a temat przewodni okazał się bardzo aktualny — uważa Basia Metelska, kuratorka. — Mieliśmy prawie 50 osób aktywnie realizujących swoje najbardziej śmiałe, kreatywne wizje. Pokazało to, że w drugim dziesięcioleciu XXI wieku nie możemy mówić o kreatywności bez swobodnego poruszania się w realiach rynku. Tym samym odsunęliśmy w kąt XIX-wieczny mit romantycznego artysty poświęcającego się w imię sztuki. Pokazaliśmy dzielnych, ambitnych i sprawczych twórców. Tacy byli dosłownie wszyscy, a nagrodziliśmy najlepszych.
Wykładowcy organizowanego na festiwalu Open University również zwrócili uwagę na to, że żyjemy w czasach, gdy wszystko szybko się zmienia i jedyną gwarancją może stać się rządzący się określonymi regułami przemysł. — A moda to przyszłość, ponieważ, jak mówił Andrew Bolton, jest bardziej dostępna niż sztuka — dodaje Basia Metelska.

Targi mody

Ważną częścią poznańskiego festiwalu były targi polskiej mody niezależnej Art & Fashion Hush Warsaw, zorganizowane przez Anny Piętę i Magdę Korcz. Projekt ten od kilku lat promuje młodych, niezależnych projektantów. Wielu z nich odnosi sukcesy, ich stroje są sprzedawane zagranicą, a z małych przedsięwzięć wyrastają prestiżowe firmy. Widać, że rośnie również jakość sprzedawanych na targach ubrań i biżuterii.
Eleganckie naszyjniki, pierścionki i broszki z bursztynu projektuje Emilia Kohut. Jantar był tematem jej pracy dyplomowej na ASP. Jak mówi, w Polsce jest on obecnie towarem deficytowym, ponieważ duża jego partia jest wysyłana do Chin. Sama do swoich prac wykorzystuje bursztyn z dwukilogramowej bryły, którą dostała jako nagrodę w konkursie Amberif Design Award.
Wśród uczestników targów były również osoby, dla których moda stała się sposobem na życie, mimo że nie skończyły kierunków artystycznych. Monika Zygmunt, właścicielka firmy Hi-End, studiowała psychologię. Jej zdaniem noszenie wygodnych ubrań z miękkich, naturalnych tkanin, może być doskonałą terapią, ponieważ czujemy się w nich dobrze.
A co jest modne? — Wszystko — odpowiada Magda Korcz. Ale po ofercie Art & Fashion Hush Warsaw i po tym, jak ubrani są projektanci, widać, że obecnie dominuje szarość, czerń i biel oraz eleganckie fasony, szyte najczęściej z dresu.
Więcej na starybrowar5050.com

Laureaci warsztatów

Projektowanie mody  - Joanna Wawrzyńczak
Ilustrowanie mody  - Maciej Klim
Projektowanie biżuterii  - Regina Mowczan
Pisanie o modzie - Barbara Stolarz
Fotografowanie mody - Katarzyna Balicka
Wideo mody  - Mikołaj Syguda
Stylizacja w modzie - Maria Kompf
Dźwięk w modzie  - Dawid Furmaniewicz
Nagroda Grażyny Kulczyk - Regina Mowczan oraz Magdalena Linke.
Nagroda specjalna YES - Ewa Stepnowska.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA