fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Kłopoty oligarchy

Iwona Trusewicz
Oligarcha zamyka zakłady, sądzi się z Czarnogórą. Wszystko przez spadające ceny aluminium na świecie.
Choć popyt na aluminium rośnie, to cena spada, i w I półroczu świat wyprodukował go o 1 proc. mniej niż rok temu. Z 27,18 mln ton najwięcej (12,38 mln t) przypadło na Chiny. Jednostkowym liderem rynku jest rosyjski UC Rusal (1,99 mln t). Koncern, którego głównym udziałowcem i dyrektorem generalnym jest oligarcha Oleg Deripaska, ma jednak kłopoty.
Rada dyrektorów zatwierdziła właśnie program zmniejszenia strat. Zakłada on zatrzymanie pracy w najmniej efektywnych zakładach i ograniczenie produkcji o blisko 357 tys. ton (9 proc.). W czterech firmach w Rosji produkcja ma zostać wstrzymana nawet na cztery lata. Wszystko przez spadek cen aluminium do średnio 1800 dol./t. Deripaska uważa, że opłacalność produkcji gwarantuje co najmniej 2400 dol./t.
Oligarcha ma też problemy z zakładem w Czarnogórze. W połowie czerwca władze Czarnogóry rozpoczęły procedurę upadłościową wobec Kombinatu Aluminijuma Podgorica (KAP). Czarnogórcy aresztowali też rosyjskiego dyrektora finansowego firmy.
Deripaska uważa to postępowanie za naruszenie praw akcjonariuszy i zamierza procesować się z Czarnogórą o odszkodowanie w kwocie 1 mld dol.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA