fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Jaka marża przy kredycie hipotecznym

Fotorzepa, MW Michał Walczak
W lipcu pięć banków podwyższyło marże. Podobnie było miesiąc wcześniej. Ubywa klientów, więc banki walczą o zyski.
- W tym roku przyzwyczailiśmy się raczej do dobrych informacji na temat parametrów kredytów hipotecznych. Obniżki stóp procentowych spowodowały spadek przeciętnego oprocentowania z ok. 6,5 proc. do ok. 4,3 proc. Marże pozostawały stabilne. Od roku średnia marża mieściła się w przedziale 1,49 proc. - 1,57 proc. - mówi Jarosław Sadowski, główny analityk, firmy Expander Advisors.
Teraz jednak sytuacja na rynku "hipotek" może się pogorszyć.
- W ostatnim czasie obserwujemy jednak niepokojące sygnały. W lipcu pięć banków podwyższyło marże w swoich ofertach. W czerwcu również informowaliśmy o pięciu podwyżkach. Średnia marża rośnie już od czterech miesięcy. Dziś wynosi 1,61 proc. i jest najwyższa od marca 2011 r. - Jarosław Sadowski.
Wyższe marże przy stabilnym poziomie stawki WIBOR spowodowały, że nieznacznie wzrosło również średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego. Obecnie wynosi ono 4,33 proc. W kolejnych miesiącach może dalej rosnąć. Dlaczego?
Zdaniem analityków po pierwsze dlatego, że banki mogą nadal podwyższać marże. Po drugie, pod koniec roku możemy zobaczyć pierwsze wzrosty stawki WIBOR w oczekiwaniu na przyszłe podwyżki stóp procentowych NBP, jeśli będą dobre dane na temat sytuacji gospodarczej.
Dobrą informacją dla wielu osób spłacających już kredyty hipoteczne jest  spadek kursu franka szwajcarskiego. Jeszcze w końcu czerwca kosztował on 3,52 zł, a obecnie - 3,42 zł. W rezultacie rata wynosząca 500 franków będzie w tym miesiącu o ok. 50 zł niższa niż przed miesiącem.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA