fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Ławeczka Karskiego

Ławeczka Karskiego w Kielcach
Creative Commons Uznanie Autorstwa 2.0, Paweł Cieśla PCie Paweł Cieśla
Grzegorz Byszewski
Marek Kozubal
We wtorek na skwerze przed Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie zostanie odsłonięta ławeczka Jana Karskiego legendarnego kuriera państwa podziemnego.
"Ławeczka Karskiego" będzie wyposażona w aparaturę do odtwarzania dźwięku. Po naciśnięciu przycisku znajdującego się w fotelu rzeźby będzie można wysłuchać wspomnień Jana Karskiego o latach przedwojennych – szkole i późniejszej pracy w MSZ (trwają ok. 2 min). Ławeczka stanie obok Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, u zbiegu ul. Zamenhofa i Anielewicza.
Odsłonięcie pomnika wpisuje się w program „Jan Karski. Niedokończona misja" realizowanego w latach 2010-14, które są datami symbolicznymi. W roku 2010 minęła 10. rocznica śmierci Jan Karskiego, a w 2014 r. przypada stulecie jego urodzin. Ławeczki Karskiego stoją już m.in. w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Tel Awiwie.
Ławeczkę odsłoni Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. W uroczystości wezmą udział uczniowie Gimnazjum nr 14 im. prof. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej, Gimnazjum Integracyjnego nr 4 im. Jana Karskiego w Kielcach oraz Publicznego Gimnazjum nr 18 im. prof. Jana Karskiego w Łodzi.
Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski ps. Witold) był dyplomatą, prawnikiem i historykiem. W czasie II wojny światowej był kurierem i emisariuszem władz Polskiego Państwa Podziemnego.
Przekazał na Zachód informacje na temat Holocaustu. O skali zagłady Żydów osobiście poinformował w 1943 roku Franklina D. Roosevelta, prezydenta USA
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA