fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Impreza sportowa z PIT uczestnika

Firmowe zawody mogą się okazać podatkowym problemem zarówno dla biorących udział w rywalizacji, jak i dla pracodawców organizujących imprezę.
Cieplejsze miesiące to czas     firmowych imprez na świeżym powietrzu, w tym sportowych. Ich podatkowe rozliczenie może się okazać sporym wyzwaniem. Fiskus od dawna stara się opodatkować wszystkie pozapłacowe benefity jako świadczenia nieodpłatne. Wiele zależy jednak od tego, czy na imprezę zaproszeni są sami pracownicy, ewentualnie z osobami towarzyszącymi, czy wydarzenie jest otwarte dla szerszej publiczności.
Organy podatkowe uznają, że jeśli impreza jest zamknięta dla osób z zewnątrz, a jej celem jest wyłącznie integracja pracowników, ci uzyskują przychody ze stosunku pracy. Takie stanowisko przyjął m.in. dyrektor Izby Skarbowej (DIS) w Warszawie w interpretacji o sygn. IPPB2/415-808/12-2/JG.
– W ocenie fiskusa wolna od podatku dochodowego pozostaje tylko wartość świadczeń wydawanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie więcej niż 380 zł w skali roku – wyjaśnia Piotr Kwaśny, doradca podatkowy w ASB Tax.
Inaczej będzie wyglądało rozliczenie zawodów sportowych, gdy pracownicy zostaną na nie oddelegowani, a cała impreza przybierze charakter marketingowy. W takich sytuacjach ryzyko doliczenia przychodu przez urząd skarbowy jest zdecydowanie mniejsze. Nie można bowiem uznać za przychód wykonywania obowiązków wobec pracodawcy. Potwierdził to m.in. dyrektor IS w Warszawie w interpretacji o sygn. IPPB2/415-807/12-2/JG i DIS w Katowicach w interpretacji o sygn. IBPBII/1/415-838/12/BJ. To drugie rozstrzygnięcie zapadło jednak dopiero po skierowaniu niekorzystnej interpretacji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, na podstawie wskazań sądu (wyrok o sygn. I SA/Kr 471/12).
Problematyczne może się okazać również rozliczenie zawodów sportowych od strony kosztów pracodawcy. Na podstawie ogólnych zasad podatnicy mogą pomniejszyć przychód o koszty bezpośrednio prowadzące do jego uzyskania, jak również służące zachowaniu lub zabezpieczeniu jego źródła. Związek wydatków na integrację pracowników oraz działania marketingowe nie powinien budzić wątpliwości. W praktyce niekiedy jest inaczej.
Za przykład może posłużyć interpretacja dotycząca zawodów pływackich. Dyrektor IS w Bydgoszczy uznał, że organizator może uznać za koszt podatkowy m.in. wydatek na wynajem łodzi dla dziennikarzy, a nie pomniejsza przychodu koszt wynajmu łodzi dla ratowników zabezpieczających imprezę. Interpretacja została uchylona przez wyrok WSA w Gdańsku z 2 kwietnia 2013 (sygn. I SA/Gd 246/13).
– Niemniej jednak potwierdza ona, iż obrona zasadności wydatków na wydarzenia sportowe i ich rozpoznanie jako kosztów uzyskania przychodów mogą przysporzyć podatnikom wielu trudności – ocenia Piotr Kwaśny.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA