fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Moskwa buduje bez nośnych konstrukcji

Bloomberg
Iwona Trusewicz
Skandal z budową drapaczy chmur w moskiewskiej dzielnicy finansowej. Prokuratorskie śledztwo wykazało, że lepiej nie zbliżać się tam do budynków. W dwóch wykryto brak konstrukcji nośnych.
Chodzi o dwie wieże centrum handlowo-rozrywkowego Afimołł  w międzynarodowym centrum finansowym Moscow-City. Specjaliści nadzoru budowlanego wykryli ukryte defekty w wieżowcach. M.in. brakuje w nich tzw. kolumn nośnych podtrzymujących konstrukcje....
Jak podaje agencja Prime, w sobotę specjaliści moskiewskiego nadzoru budowlanego wraz z przedstawicielami inwestora - GUM Center-City kontrolowali budynki. W wieżowcach Afimołł oraz budowanej sali koncertowej znaleziono wiele defektów.
- Wcześniej te konstrukcje były przyjęte do eksploatacji na podstawie aktu tajnych prac GUM Center-City - podała prokuratura.
Zamiast konstrukcji nośnych ciężar wieżowców mają wytrzymać uzbrojone konstrukcje szkieletowe, które zostały oplecione siatką i wypełnione mieszanką roztworu cementu, budowlanego gruzu i śmieci. Prokuratorzy ustalili, że w czasie budowy w ogóle nie powstały opory nośne dźwigające główny ciężar.
- Eksploatacja obiektu, który został zbudowany z poważnymi naruszeniami i brakami niesie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi codziennie poruszających się po terenie centrum handlowo-rozrywkowego - cytuje prokuraturę gazeta Wiedomosti.
Inwestor i budowniczy obiektów - GUM Centr-city twierdzi, że wszystkie prace, w tym brak kolumn nośnych, zostały zaaprobowane przez nadzór budowlany, a badania wykazały brak zagrożenia - wytrzymałość użytego betonu wynosi 108 proc..
Nadzór zdecydował o wstrzymaniu budowy sąsiedniej sali kinowo-widowiskowej, w której jest jeszcze więcej groźnych odstępst od sztuki budowlanej. Inwestorem jest firma powiązana ze strukturami kontrolowanymi przez oligarchę Michaiła Prochorowa.
Dzielnica biznesowa Moscow City - zlokalizowana na 100 ha w zakolu rzeki Moskwy to zespół imponujących biurowców, hoteli i apartamentowców. Wśród nich najwyższa Wieża Rosja, która miała sięgać 509 m, ale budowa została zamrożona. Obecnie najwyższa będzie 360-metrowa Federacja:Wschód. Zakończenie budowy - w 2014 r. Dzielnicą zarządza spółka, której pakiet kontrolny należy do oligarchy Olega Deripaski.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA