fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Brytyjczycy czczą pamięć polskiego superszpiega

W najbliższy weekend działacze brytyjskiej Polonii odsłonią podczas oficjalnej uroczystości odrestaurowany grób Krystyny Skarbek w północnym Londynie.
Według informacji dziennika „Guardian" w uroczystości wezmą udział również m.in. ambasador RP oraz attache wojskowi z Polski i Francji.
Skarbek, która w momencie wybuchu wojny miała 31 lat i przebywała w Kenii, została agentem SOE, czyli brytyjskiej organizacji powołanej do prowadzenia wywiadu i aktów sabotażu w okupowanej Europie.
Skarbek jeździła jako kurierka m.in. do Polski, prowadziła również misje wywiadowcze m.in. w Egipcie oraz w okupowanej Francji.
Po wojnie, mimo licznych odznaczeń za działalność wojenną, nie potrafiła znaleźć sobie miejsca. Zmarła w 1952 r. w Londynie w wyniku ran odniesionych w ataku nożem z ręki swego ówczesnego partnera.
Przez pewien czas była, według nieoficjalnych plotek, związana z byłym oficerem wywiadu brytyjskiego Ianem Flemmingiem, autorem powieści o Jamesie Bondzie. Niektórzy biografowie Flemminga twierdzą, że Skarbek mogła być pierwowzorem kilku kobiecych postaci z przygód agenta 007.
O Skarbek pisaliśmy m.in. tutaj.
Krótki film o Skarbek jako pierwowzorze dziewczyn Jamesa Bonda:
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA