fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odszkodowanie za błędy medyczne: krzywda, zapłata i odsetki

AdobeStock
Zderzające się ze sobą poglądy orzecznictwa można podzielić na następujące grupy. Pierwsza przewiduje zasądzanie odsetek od kwoty przyznanego przez sąd zadośćuczynienia „za czas procesu", druga dopiero od daty wydania wyroku, trzecia reprezentuje poglądy mieszane.

W tzw. procesach medycznych istotne znaczenie ma nie tylko przyznanie przez sąd racji poszkodowanemu przez błąd medyczny pacjentowi i zasądzenie dochodzonych przez niego kwot tytułem zadośćuczynienia za krzywdę na podstawie art. 445 § 1 k.c., lecz również sposób zasądzenia odsetek od kwoty zadośćuczynienia za opóźnienie na podstawie art. 481 § 1 k.c.

Zgodnie z treścią przepisów zawartych w art. 481 § 1 i 2 k.c. wierzycielowi za czas opóźnienia w wypłacie należnych mu świadczeń pieniężnych przysługują odsetki za czas opóźnienia w wysokości ustawowej.

Trzy nurty

Analiza aktualnego orzecznictwa pokazuje, że w szczególności w zakresie zadośćuczynienia dostrzec można trzy rozbieżne nurty orzecznicze, przewidujące różne podejście do kwestii początkowej daty naliczania odsetek. Warto na wstępie podkreślić, że problem ten ma dla osób poszkodowanych bardzo praktyczne znaczenie, w szczególności biorąc pod uwagę okoliczność, że proces o zapłatę w sprawach o tz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA