fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Kiedy oficjalne wyniki wyborów prezydenckich? PKW: Niewykluczone, że w poniedziałek

Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Nie jest wykluczone, że być może w poniedziałek uda nam się podać ostateczne wyniki głosowania w skali Polski i zagranicy, i podejmiemy uchwałę w sprawie wyboru prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - mówił na konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

- PKW stwierdza, że żadna z obwodowych komisji wyborczych nie podjęła uchwały w sprawie przedłużenia głosowania, zatem cisza wyborcza zakończyła się o godz. 21:00 - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

- Powszechne wybory prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r., które odbyły się w cieniu pandemii, zakończyły się sukcesem frekwencyjnym. Dziękujemy za to milionom wyborców, którzy uczestniczyli w akcie głosowania - oświadczył.

Zwracając się do członków komisji wyborczych Sylwester Marciniak zaapelował o rzetelne i sprawne ustalenie wyników głosowania. - Wiem, że są zmęczeni, ale jeszcze trzeba kilka godzin ciężko pracować - dodał.

Sylwester Marciniak poinformował, że kolejna konferencja PKW odbędzie się po otrzymaniu i sprawdzeniu przez PKW protokołów od wszystkich okręgowych komisji wyborczych, ustaleniu wyniku głosowania na kandydatów i podjęciu uchwały w sprawie wyniku wyborów na prezydenta.

- Terminy, które wcześniej były określone, że w poniedziałek o godz. 10:00, 13.30 itd. o tyle są nieaktualne, że uprzedzimy media co najmniej godzinę przed terminem konferencji, kiedy otrzymamy protokoły z wszystkich obwodowych komisji wyborczych i kiedy podejmiemy uchwałę o wyniku głosowania - mówił szef PKW.

Marciniak poinformował, że do godz. 18 stwierdzono 451 przestępstw i wykroczeń związanych z wyborami. - Prawie połowa to wykroczenia związane z uszkodzeniem ogłoszenia, 226, czy też naruszeniami ciszy wyborczej - powiedział.

Na konferencji padło pytanie, czy liczenie głosów za granicą nie opóźni momentu podania wyników wyborów. - Przypominam, że ustawa szczególna z 2 czerwca przewiduje, że jeżeli chodzi o protokoły głosowania z obwodów za granicą, maksymalnie czekamy 48 godzin od zamknięcia lokali wyborczych, czyli jest to termin - wtorek godzina 21.00 i jeszcze w zależności teraz którego czasu lokalnego, maksymalnie 23.00 - odparł Marciniak.

Sytuacja z pierwszej tury, gdy czekano na wyniki z Wielkiej Brytanii, ma się nie powtórzyć.

- Nie jest wykluczone, że być może w poniedziałek uda nam się podać ostateczne wyniki głosowania w skali Polski i zagranicy, i podejmiemy uchwałę w sprawie wyboru prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - zadeklarował Marciniak.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak mówiła, że gdy PKW otrzymywała informacje przed konferencją, największy problem był w chorwackim Splicie, gdzie głosowanie mogło trwać jeszcze sześć godzin. Pietrzak dodała, że ponieważ wyborcy w Splicie głosują osobiście, nie korespondencyjnie, liczenie głosów będzie szybsze.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA