fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Sondaż: Ponad połowa Polaków chce głosować przy urnach

Fotorzepa, Robert Gardziński
W jakiej formule zamierza Pani/Pan wziąć udział w wyborach prezydenckich? - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

I tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 czerwca. Pierwotnie wybory miały odbyć się 10 maja, ale w tym terminie do wyborów nie doszło. Ustawa regulująca ich tryb, wprowadzająca powszechne głosowanie korespondencyjne, weszła w życie 7 maja, na trzy dni przed wyborami - wcześniej jednak doszło do porozumienia Jarosława Kaczyńskiego z Jarosławem Gowinem, które przewidywało, że wybory nie odbędą się w maju.

Formalnie wybory zaplanowane na 10 maja nie zostały odwołane, ale nie można było oddać w nich głosu.

Tryb wyborów zaplanowanych na 28 czerwca reguluje ustawa z 2 czerwca o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego. Na jej mocy głosy w wyborach można oddawać zarówno w formie tradycyjnej (w lokalach wyborczych), jak i korespondencyjnej.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy w jakiej formie zamierzają zagłosować w wyborach.

54,4 proc. respondentów oświadczyło, że zamierzają głosować tradycyjnie, w lokalach wyborczych.

11,2 proc. chce oddać głos w formie korespondencyjnej.

24,2 proc. deklaruje, że nie wie jeszcze w jakiej formie odda głos w wyborach.

10,2 proc. nie ma zamiaru głosować w wyborach prezydenckich.

- Oddać głos w lokalu wyborczym częściej planują mężczyźni (57%) niż kobiety (52%). Biorąc pod uwagę wiek respondentów, głosowanie w tradycyjnej formie najczęściej deklarują osoby, które skończyły 50 lat – blisko 60% z nich. Podobnie wysoki odsetek respondentów z wykształceniem średnim wybiera się to tradycyjnych urn. Częściej niż pozostali, na głosowanie w lokalu wyborczym, zdecydowane są osoby o dochodach w granicach 1001 – 2000 zł i mieszkańcy miast liczących od 100 tys. do 199 tys. osób. – 6 na 10 osób w obu grupach - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, Prezes Zarządu agencji badawczej SW Research

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 9.06.- 10.06.2020 r. Analizą objęto grupę 800 Internautów powyżej 18 roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18 roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA