fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Węgiel

Vattenfall i sprzedał kopalnię węgla brunatnego czeskiemu inwestorowi EPH

Bloomberg
Rząd Szwecji zaaprobował sprzedaż nierentownych kopalni węgla brunatnego i elektrowni w Niemczech należących do państwowego Vattenfalla czeskiemu inwestorowi EPH — ogłosiła wicepremier Isabella Lovin

Decyzja jest porażką jej Partii Zielonych, mniejszego koalicjanta w rządzie, który chciał stopniowo zlikwidować tę działalność.

„Wstrzymanie tej umowy dla zachowania tych aktywów i stopniowej ich likwidacji byłoby w naszej ocenie niezgodne z zasadami komercyjnymi i dlatego nie odpowiadałoby mandatowi wykonawczemu zgodnie z postanowieniem parlamentu" — stwierdziła Lovin w artykule na łamach „Dagens Nyheter".

Rząd Szwecji nadal zamierza walczyć ze zmianą klimatu, będzie kupować za 300 mln koron rocznie unijne prawa do emisji do 2040 r. To pozwoli zwiększyć cenę produkcji gazów cieplarnianych przez elektrownie węglowe — stwierdziła. — „W ten sposób zapewnimy pozostawienie więcej węgla w ziemi, a jednocześnie sprawimy, że pozostały będzie droższy"— dodała.

Vattenfal podał w kwietniu, że zgodził się sprzedać część aktywów EPH, który związał się z czeską grupą private equity PPF Investment. Ceny transakcji nie ujawniono. Sprzedaż zależała od zatwierdzenia przez rząd w Sztokholmie.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA