fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

E-dowody osobisty od marca 2019 r.

Fotorzepa, Kuba Krzysiak
Już od marca przyszłego roku urzędnicy będą wydawać e-dowody. Dzięki nim będzie można składać podpis na dokumentach elektronicznych oraz szybciej odprawić się na lotnisku.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad wprowadzeniem dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. W tym celu przygotowało projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych.

Przewiduje on, że nowy dowód, tak jak dotychczas, będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. Dodatkowo jednak będzie miał nowe funkcje, tj. odgrywał rolę podpisu osobistego.

Oznacza to, że każdy dokument elektroniczny, który wyśle się do urzędu, np. wniosek o odpis aktu stanu cywilnego czy zgłoszenie zameldowania, będzie można podpisać, używając e-dowodu z funkcją podpisu osobistego. Jego złożenie nie będzie wymagało dostępu do internetu.

Podpis osobisty będzie przez urząd traktowany tak samo jak podpis własnoręczny.

Jeśli ktoś nie zechce posiadać w swoim dowodzie funkcji podpisu osobistego, będzie mógł z niej zrezygnować.

Z projektu wynika także, że w warstwie elektronicznej dowodu znajdą się dane jego posiadacza, a także zdjęcie biometryczne. Dzięki temu będzie można sprawniej i szybciej odprawić się na lotnisku.

Nowe dowody będą wydawane od marca 2019 r. Natomiast stare dokumenty zachowają ważność do upływu terminów, na jakie zostały wydane.

Dowody osobiste z warstwą elektroniczną funkcjonują już w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, we Francji, w Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, a także na Litwie, Węgrzech czy we Włoszech. Dokument ten najczęściej jest wykorzystywany do potwierdzania tożsamości i uwierzytelniania oraz do składania elektronicznego podpisu.

Pomysł na e-dowody w Polsce nie jest nowy, jednak wcześniejsze próby jego wprowadzenia w życie się nie powiodły. Tym razem podobno ma być inaczej i e-dowodami już wkrótce będzie można się posługiwać.

Etap legislacyjny: uzgodnienia publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA