fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

5G w świątecznych reklamach

5g
Adobe Stock
Operatorzy przyspieszają świąteczne żniwa. Plus, telekom z grupy Zygmunta Solorza, wabi nową technologią mobilnego internetu.

2020 rok miał być dla operatorów telekomunikacyjnych rokiem szybkiego wzrostu przychodów napędzanego podwyżkami cen za abonamenty i technologią 5G. Epidemia Covid-19 wyhamowała apetyty telekomów. Wprawdzie dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że ceny usług telekomunikacyjnych są wyższe o kilka procent niż rok temu, ale koronawirus i opóźnienia w aukcji częstotliwości 5G sprawiły, że za nową technologię trudno pobierać wyższe opłaty niż za nadal dominujące 4G (LTE). Widać to w najnowszych ofertach operatora sieci Plus, który najpierw w maju jako pierwszy udostępnił 5G w ofercie komercyjnej, a teraz w pierwszy w poniedziałek listopada zainicjował kampanię poprzedzającą święta Bożego Narodzenia. 5G jest ważnym jej elementem. W ramach promocji technologia została dołączona do wszystkich abonamentów bez dodatkowych opłat na cały okres umowy.

5G od Plusa na razie dostępne jest w niewielu miejscach w kraju, ale Plus najwyraźniej szykuje się do ogłoszenia nowych danych o tym. W poniedziałek jeszcze tego nie zrobił, a biuro prasowe nie chciało sprecyzować, ile osób jest obecnie w zasięgu nowej technologii.

Podano jedynie, że „wkrótce jeszcze więcej osób będzie miało szansę przekonać się, jakie korzyści przynosi 5G w Plusie", oraz zapewniono, że firma „prowadzi intensywne prace nad poszerzeniem zasięgu sieci najnowszej generacji i planuje jej rozbudowę w całej Polsce".

To, jak zaawansowany jest telekom w budowie sieci 5G, może mieć znaczenie dla inwestora zainteresowanego kupnem jego infrastruktury telekomunikacyjnej. Cyfrowy Polsat, właściciel telekomu, ogłosił niedawno, że rozważy różne możliwości, w tym sprzedaż wszystkich udziałów spółki Polkomtel Infrastruktura posiadającej maszty. W 2019 roku firma ta wypracowała 659 mln zł zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA). Na podstawie tego wyniku i przyjmowanych na świecie parametrów można szacować, że za całą tę firmę grupa Zygmunta Solorza może dostać nawet 8 mld zł. Czy tak będzie? Analitycy tłumaczą, że nie jest jasne, co telekom konkretnie sprzeda. Marcin Nowak z biura maklerskiego Ipopema Securities wskazuje, że prawdopodobieństwo, iż po tym jak Cellnex ogłosił zakup masztów Playa, zmalało prawdopodobieństwo, że ktoś kupi całą sieć Plusa.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA