fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Picasso za 55 mln dolarów

Materiały prasowe/Christie's
Kubistyczny portret Marie-Thérese, muzy Picassa, trafi w maju na aukcje Christie’s w Nowym Jorku. Szacowana cena obrazu wynosi 55 mln dol.

Obraz był pokazywany publicznie na głośnej wystawie „Picasso 1932”, prezentowanej w latach 2017-2018 w Musée Picasso w Paryżu i Tate Modern w Londynie .

Portret „Femme assise pres d'une fenetre” (Marie-Thérese) Picasso namalował właśnie w przełomowym dla niego 1932 roku, zwanym „rokiem cudów”. 50-letni wówczas artysta był u szczytu sławy i mogło się wydawać, że osiągnął już wszystko. Z pewnością sam musiał zadawać sobie pytanie, co dalej. I nagle w jego sztuce nastąpiła wielka odnowa stylu. W 1931/32 roku stworzył całą serię nowych rzeźb i obrazów, które zainspirowała fascynacja i miłość do młodszej o 30 lat modelki Marie-Thérese Walter.

Swą muzę i kochankę Pablo Picasso poznał w 1927 przed Galeries Lafayette w Paryżu. - Masz interesującą twarz - zwrócił się do niej. - Chciałbym zrobić twój portret. Czuję, że razem zrobimy wspaniałe rzeczy. Picasso był w tym czasie żonaty z tancerką baletową Olgą Khoklovą i początkowo romans utrzymywał w tajemnicy. I w malowanych obrazach, do których modelką była Marie-Thérese, jej twarz i postać pozostawały najpierw ukryte w abstrakcyjnych falistych liniach. Ale z czasem nawet w kubizujących nasyconych erotyką dziełach stały się rozpoznawalne.

                                                                                                                                                                                               

Marie-Thérese miała nie tylko grecki profil, ale i posągowe kształty, co Picassowi dało impuls do nadania malarstwu cech rzeźbiarskich , choć jednocześnie wizerunki jego muzy nasycone są życiem i zmysłową energią.

„Siedzącą kobiety przy oknie” (Marie-Thérese) artysta namalował, gdy mieszkał w Boisgeloup, zacisznym i malowniczym zamku położonym w pobliżu Gisors, małej wioski na północny zachód od Paryża.

Obraz ten na aukcji Christie's w 1997 roku osiągnął cenę 7,5 mln dol. Ponownie pojawił się na aukcji w 2013 roku – w Sotheby’s, gdzie sprzedano go za 44,8 ml dol.

Warto przypomnieć, że w 2010 roku za inne dzieło Picassa „Nude, Green Leaves and Bust” z 1932 z aktem Marie-Thérese zapłacono na aukcji Christie’s 106 mln dol.

Ale najdroższym aukcyjnym dziełem Picassa pozostają nadal „Kobiety Algieru”, sprzedane w Domu Aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku w 2015 roku za rekordowe 179,4 mln dolarów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA