fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Apartament księcia Józefa Poniatowskiego w nowej odsłonie

materiały prasowe
Ponad 250 eksponatów wzbogaciło apartament w Pałacu pod Blachą. Są to zakupy do stałej kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie, dokonane w ostatnim roku oraz depozyty z prywatnych kolekcji.

Historyczne pokoje na pierwszym piętrze pałacu, w których mieszkał kiedyś książę Józef, zyskały więc nowe dzieła sztuki i pamiątki.

Książę Józef Poniatowski otrzymał pałac Pod Blachą od swego stryja, króla Stanisława Augusta w 1794 roku, a wprowadził się do niego cztery lata później razem z siostrą Marią Teresą z Poniatowskich Tyszkiewiczową i przyjaciółką - Francuzką Henriettą de Vauban. W pałacu mieszkał przez 15 lat zanim zginął w bitwie narodów pod Lipskiem w październiku 1813 roku.

Apartament został odrestaurowany i po raz pierwszy udostępniony publiczności w 2011 roku. Jego ściany dekoruje galeria obrazów olejnych, akwarel, rysunków i grafik. Wśród nich znajduje się portret księcia Józefa Poniatowskiego, namalowany przez Józefa Grassiego, który jest pierwowzorem wielu jego popularnych wizerunków. A z nowych nabytków można oglądać konny portret oficera 13. pułku huzarów Księstwa Warszawskiego, namalowany przez Feliksa Sypniewskiego oraz znakomity ołówkowy rysunek, przedstawiający  księcia Józefa i akwarelę przywołującą jego śmierć w nurtach Elstery. 

W Kancelarii Wojennej, przypominającej, że w 1807 roku książę Józef Poniatowski został Ministrem Wojny Księstwa Warszawskiego, a pałac Pod Blachą zyskał rangę budynku rządowego, eksponowany jest nowo zakupiony dokument z autografem księcia oraz jego rozkazy i listy z pieczęciami i winietami jego Kancelarii.

Kolekcja medali ilustruje wszystkie kampanie napoleońskie. Eksponowany jest też order Virtuti Militari, ustanowiony na wniosek księcia Józefa Poniatowskiego po bitwie pod Zieleńcami. To pierwsze odznaczenie przyznawane nie za pochodzenie, a za zasługi wojenne. Order powstał na dziesięć lat przed słynną francuską Legią Honorową, którą również można zobaczyć na wystawie.

Na bogatą kolekcję militariów składają się szable, lance, karabiny, oporządzenia kawalerii, ładownice wojska Księstwa Warszawskiego, a także francuskich i polskich formacji służących u boku Napoleona, m.in. Szwoleżerów Gwardii i Lansjerów Nadwiślańskich.

Epokę wojen napoleońskich przybliżają też inne eksponaty, jak części oporządzenia wojskowego, pochodzące z wykopalisk archeologicznych w okolicach pałacu oraz Zamku Królewskiego; orzeł wyrzeźbiony w drewnie na wzór godła z drzewca sztandaru wojskowego - pamiątka dla chorążego pułku po zakończonej służbie; przedmioty odnalezione po klęsce wyprawy na Moskwę w 1812 roku, szabla odkryta 200 lat po bitwie pod Waterloo. 

Wyjątkowymi obiektami są piękne zegary - ozdobione polskim orłem oraz figurą księcia Józefa nigdy dotąd niepokazywane publicznie. A dodatkowych atrakcji dostarcza zegar słoneczny na biurku należącym do Naczelnego Wodza, w którym promień wzmocniony przez lupę odpala lont, zakończony prochem w niewielkiej armatce.

Opowieść o prywatnym życiu księcia dopełniają portrety  rodzinne i wizerunki kochanek oraz autentyczny list wieloletniej metresy - pani de Vauban .

Nową ozdobą wnętrz jest wspaniała marmurowa rzeźba Madame Recamier, przekazana w depozyt, figura Flory, dzieło francuskiego mistrza, Clodiona (Claude Michela). I patera sygnowaną nazwiskiem złotnika Napoleona - Pierre-Philippe Thomire'a.

Apartament księcia Józefa w pałacu Pod Blachą otwarty jest w środy i niedzielę w godz. 10-16; w soboty 10-18. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA