Reklama
Rozwiń

Ludzie kultury w obronie sztuki publikują zdjęcia z bananem

26 kwietnia z Muzeum Narodowego w Warszawie usunięto prace Natalii LL „Sztuka konsumpcyjna” oraz Katarzyny Kozyry „Pojawienie się Lou Salome”. W sieci pojawia się wiele komentarzy ludzi kultury, którzy stanęli w obronie sztuki.

Aktualizacja: 29.04.2019 11:21 Publikacja: 29.04.2019 11:04

Ludzie kultury w obronie sztuki publikują zdjęcia z bananem

Foto: Facebook, Twitter, Instagram

adm

Z Muzeum Narodowego w Warszawie 26 kwietnia zniknęły dwie prace autorstwa Natalii LL "Sztuka konsumpcyjna" oraz Katarzyny Kozyry "Pojawienie się Lou Salome”. Ich usunięcie nakazał dyrektor placówki prof. Jerzy Miziołek. Swoją decyzję tłumaczył tym, że dzieła "rozpraszały młodzież", a muzeum otrzymywało skargi od gości. Decyzja miała zostać podjęta po wizycie dyrektora w Ministerstwie Kultury w tej sprawie.

W ramach protestu na Facebooku powstały dwa wydarzenia: „Jedzenie bananów przed Muzeum Narodowym” oraz „Narodowe jedzenie bananów”. Do akcji zapisały się już tysiące osób.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rzeźba
Anatomia antyku na Zamku Królewskim z kolekcji Stanisława Augusta
Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu