fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Dwa wieki działalności akademii wielkich artystów

materiały prasowe
7 marca Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zainauguruje na międzynarodowym forum obchody 200-lecia najstarszej uczelni artystycznej w Polsce. Uroczystość odbędzie się podczas otwarcia V Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz INAW 2018 w krakowskim Małopolskim Ogrodzie Sztuki, organizowanego przez ASP.

- Jubileuszowe obchody zaczęliśmy już właściwie z początkiem roku akademickiego – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Stanisław Tabisz, rektor ASP. - Nasze jubileuszowe hasło brzmi „Akademia wielkich artystów!”, bo z krakowską Akademią było związanych wielu wybitnych twórców, jak Matejko, Wyspiański, Mehoffer. Malarze, rzeźbiarze, graficy, scenografowie, projektanci, a także ludzie filmu i teatru, jak Andrzej Wajda, Jerzy Kawalerowicz, Wojciech Jerzy Has, czy Krystian Lupa. ASP ma wielki wkład w rozwój kultury polskiej.

Natomiast hasło piątej edycji Biennale „Re/In/Venting” sygnalizuje potrzebę przewartościowania wzorców dla kulturotwórczych przestrzeni, wnętrz architektury i miasta. W Biennale, trwającym do 25 marca, uczestniczą projektanci, pedagodzy oraz studenci wyższych uczelni artystycznych i projektowych z kraju i zagranicy. W jego programie jest m.in. konferencja naukowa, konkurs na projekt przestrzeni Małopolskiego Ogrodu Sztuki jako integralnej części Teatru im. Juliusza Słowackiego, wystawy, warsztaty i prezentacje projektów zrealizowanych w ramach interdyscyplinarnych działań Wydziału Architektury Wnętrz z innymi ośrodkami naukowymi.

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie została utworzona na mocy statutu Uniwersytetu Jagiellońskiego w październiku 1818 roku. Początkowo funkcjonowała jako instytut zwany Akademią Sztuk Pięknych w ramach Oddziału Literatury Wydziału Filozoficznego UJ. W 1826 roku podporządkowana bezpośrednio rektorowi UJ. W 1833 roku Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie została odłączona od Uniwersytetu Jagiellońskiego i utraciła swój akademicki charakter. Jako Szkoła Rysunku i Malarstwa została włączona do Instytutu Technicznego, gdzie funkcjonowała przez kolejnych 40 lat.

W 1873 roku stała się samodzielną Szkołą Sztuk Pięknych, a jej dyrektorem został Jan Matejko. Artysta kierował SSP przez 20 lat i to on zainicjował budowę gmachu Akademii. Kolejny dyrektor szkoły Julian Fałat doprowadzi do odzyskania statusu akademickiego i powołania Akademii Sztuk Pięknych w 1895 roku.

Dziś ASP w Krakowie oferuje studia na dziewięciu kierunkach na siedmiu wydziałach.
- Czeka nas jeszcze wiele ważnych wydarzeń jubileuszowych - zapowiada prof. Tabisz. - Ich kulminacja  nastąpi 16 października 2018 roku, dokładnie w rocznice zapisu o powołaniu Akademii w jej statucie Będzie jej towarzyszyć koncert galowy w wykonaniu Orkiestry Akademii Muzycznej w Krakowie. W maju otwarta  zostanie wystawa historyczna „200 lat ASP” w Muzeum UJ, w listopadzie w setną rocznicę niepodległości - „Dotyk wolności” w Pałacu Sztuki TPSP z pracami współczesnych pedagogów, w grudniu odbędzie się Konferencja Rektorów Uczelni Artystycznych. Przygotowujemy też dużą monografię „200 lat ASP w Krakowie”. A w przyszłym roku zwieńczeniem obchodów stanie się wystawa artystów Akademii w Muzeum Narodowym.

Jubileusz ASP oraz Biennale Architektury Wnętrz objęte są patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy  i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA