fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Orlen robi kolejny krok w kierunku fuzji z Lotosem

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
materiały prasowe
We wtorek PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej pakiet analiz dotyczących koncentracji rynku paliwowego w Polsce po przejęciu grupy Lotos. To krok zbliżający płocką rafinerię do złożenia finalnego wniosku w sprawie fuzji.

– Jesteśmy w trakcie rozmów z Komisją Europejską. Złożony  pierwszy pakiet dokumentów oznacza kontynuację ścieżki prenotyfikacyjnej, co pozwoli nam przygotować ostateczny wniosek dotyczący koncentracji. Mamy opracowane różne scenariusze, ale staramy się poznać także oczekiwania Komisji Europejskiej. Chcemy te rozmowy poprowadzić tak, by jak najszybciej uzyskać zgodę na fuzję z Lotosem - tłumaczy Daniel Obajtek, prezes płockiej rafinerii.

PKN chce poznać oczekiwania KE, by przygotować się do złożenia ostatecznego wniosku. Liczy na ostateczną decyzję KE do połowy 2019 r.

Wniosek dotyczący koncentracji powinien zostać złożony jesienią. Orlen liczy na decyzję Komisji w pierwszej połowie 2019 r.  Przewidywalny scenariusz zdarzeń zakłada warunkowe nabycie od Skarbu Państwa 32,99 proc. udziałów Grupy Lotos. W następnej fazie doszłoby do ogłoszenia wezwania w celu osiągnięcia progu 66 proc. ogólnej liczby głosów w Grupie Lotos.

Obajtek pytany o efekty synergii nie podaje szacunków. Podkreśla jednak, że celem jest integracja procesów logistycznych i operacyjnych. Gdańska rafineria zostanie wydzielona do spółki córki. Zatrudnienie będzie utrzymane na obecnym poziomie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA