fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Zanieczyszczenie powietrza kosztuje 2,9 biliona dolarów rocznie

AFP
Globalny koszt zanieczyszczenia powietrza spowodowany przez paliwa kopalne wynosi 8 miliardów dolarów dziennie, czyli około 3,3 procent całej światowej produkcji gospodarczej - poinformowała grupa naukowców zajmująca się ochroną środowiska.

W raporcie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem i Greanpeace podsumowano koszty związane z zanieczyszczeniem powietrza wywołanym przez spalenie ropy naftowej, gazu i węgla.

- Stwierdziliśmy, że Chiny, Stany Zjednoczone i Indie ponoszą najwyższe na świecie koszty zanieczyszczenia powietrza paliwami kopalnymi, szacowane odpowiednio na 900 miliardów dolarów, 600 miliardów dolarów i 150 miliardów dolarów rocznie - informują autorzy raportu.

Naukowcy uważają, że cząsteczki, które wydobywają się podczas spalania, doprowadzają do 4,5 mln przedwczesnych zgonów rocznie na całym świecie, w tym 1,8 mln w Chinach i miliona w Indiach.

Oszacowana przez nich liczba jest przybliżona do tej, o jakiej mówi Światowa Organizacja Zdrowia - 4,2 mln. Głównymi powodami śmierci są choroby serca, udary, nowotwory płuc i ostre infekcje dróg oddechowych u dzieci.

Dla przykładu życie w rejonie Delhi jest porównywalne z wypaleniem 10 papierosów dziennie.

Z raportu wynika, że globalny koszt zanieczyszczenia powietrza za rok 2018 wyniósł 2,9 biliona dolarów. 

- To problem, który wiemy jak rozwiązać: poprzez przejście na odnawialne źródła energii, stopniowe wycofywanie pojazdów z silnikami diesla i benzynowymi oraz budowa transportu publicznego - twierdzi Minwoo Son z Greenpeace.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA