fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia Beata Morawiec nie stawi się przed Izbą Dyscyplinarną SN

Sędzia Beata Morawiec
Beata Morawiec
Fotorzepa / Magda Starowieyska
Sędzia Beata Morawiec w wydanym oświadczeniu zapowiedziała, że nie stawi się na rozprawę przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

W poniedziałek 12 października o godz. 11.00 Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ma zająć się sprawą uchylenia immunitetu sędzi Beaty Morawiec.

Przypomnijmy, iż w połowie września Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wniosek o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędzi Sądu Okręgowego w Krakowie Beaty Morawiec.

Zarzuty, jakie śledczy chcą przedstawić szefowej stowarzyszenia Themis dotyczą dwóch spraw. PK twierdzi, że "sędzia Beata M. przyjęła wynagrodzenie za pracę na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie, której nie wykonała i nie miała wykonać". Chodziło o przygotowanie opracowania „Windykacja należności sądowych w aspekcie wydziału karnego" - umowa w tej sprawie zdaniem śledczych miała charakter fikcyjny i służyła ukryciu wyprowadzenia środków Skarbu Państwa.

Drugi zarzut dotyczy naruszenia uprawnień jako funkcjonariusza publicznego i przyjęcia korzyści majątkowej (telefonu komórkowego) w związku z korzystnym dla oskarżonego wyrokiem, który wydał skład orzekający pod przewodnictwem sędzi Beaty Morawiec.

W wydanym w czwartek oświadczeniu sędzia Beata Morawiec zapowiedziała, że nie stawi się na rozprawę. - Wynika to mojego głębokiego przekonania, co do charakteru organu prowadzącego postępowanie, który nie spełnia wymogów „sądu" w rozumieniu prawa krajowego i europejskiego – podkreśliła.

- W tym czasie, zgodnie z wcześniejszymi zarządzeniami, będę Sądzie Okręgowym w Krakowie wykonywała na rozprawach moje obowiązki, dając obywatelom możliwość realizacji prawa do niezależnego i bezstronnego sądu, którego sama jestem pozbawiona – dodała.

W oświadczeniu poinformowała, że w budynku Sądu Najwyższego, jej dobrego imienia przed pomówieniami będą bronić jej obrońcy.

- Jestem przekonana, że uczciwość i prawda zwyciężą – zakończyła sędzia Morawiec.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA