fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Kto nowym szefem KRS po Leszku Mazurze? Pojawiło się nazwisko

Posiedzenie KRS
Posiedzenie KRS
Fot. KRS
29 stycznia Krajowa Rada Sądownictwa wybierze nowego przewodniczącego po tym, jak rezygnację złożył sędzia Leszek Mazur. Z nieoficjalnych informacji wynika, że stanowisko to obejmie sędzia Joanna Kołodziej-Michałowicz.

Jak dowiedział się nieoficjalnie portal OKO.press, nowym szefem Rady zostanie kandydatka  tzw. jastrzębi, czyli grupy sędziów w KRS związanych ze Zbigniewem Ziobrą.

Joanna Kołodziej-Michałowicz jest od 2006 r. sędzią Sądu Rejonowego w Słupsku. Jak informował PolsatNews, jej kandydaturę do KRS zgłosił mąż - sędzia Andrzej Michałowicz. W grudniu 2017 r. na wniosek ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry awansował ze stanowiska sędziego w sądzie rejonowym na prezesa Sądu Okręgowego w Słupsku. Podpisy pod kandydaturą sędzi Kołodziej-Michałowicz do KRS złożyło 30 sędziów.

W 2019 r. Onet informował, że Joanna Kołodziej-Michałowicz  starała się o awans do Sądu Okręgowego w Słupsku, lecz sędzia-wizytator negatywnie ocenił jej pracę. Jak stwierdził,  sędzia "nie daje gwarancji należytego wykonywania czynności". Z jego analizy wynika, że blisko połowę pisemnych uzasadnień orzeczeń sporządzała po terminie, a to "nie wskazuje na wysoką odpowiedzialność Kandydatki w podejściu do obowiązków zawodowych".

Przypomnijmy, że sędzia Leszek Mazur został odwołany z funkcji przewodniczącego KRS głosami 13 członków Rady. Jako oficjalny powód odwołania wskazano utratę zaufania.

Ponieważ pojawiły się wątpliwości, czy Rada miała prawo odwołać Mazura, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zleciła sporządzenie opinii prawnej w tej sprawie. Według informacji przekazanych dziennikarzom przez rzecznika SN, opinia była negatywna dla Rady.

Mimo to wczoraj sędzia Mazur poinformował I Prezes SN o rezygnacji z funkcji przewodniczącego KRS. Prezes Manowska planuje zwołać posiedzenie KRS na 29 stycznia, co oznacza, że uznała odwołanie Mazura za skuteczne. Na tym posiedzeniu prawdopodobnie dojdzie do wyboru nowego przewodniczącego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA