fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnicy

1,7 mln zł kary dla Appol za opóźnione płatności dla sadowników

Zbiór jabłek w sadzie
Adobe Stock
Urząd Konkurencji i Konsumentów ukarał spółkę Appol za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej dostawców jabłek poprzez notorycznie zalegała z płatnościami wobec polskich dostawców jabłek na koncentrat.

UOKiK ustalił, że należąca do chińskiego koncernu Zhonglu Fruit Juice społka Appol w latach 2017-2019 znacznie opóźniała płatności dla sadowników.

Z kontraktów z rolnikami wynikało, że beda czekać na zapłatę maksymalnie 2 tygodnie, do miesiąca. Spółka jednak płaciła nawet po 90 dniach. W roku 2017 aż 70 proc. wypłat nie było realizowanych w określonym terminie. W następnych latach zaległości malały i tak w 2018 r. wyniosły 38 proc. a rok póżniej 17 proc.

- To niedopuszczalne działanie i przejaw wykorzystywania przewagi kontraktowej przez producenta koncentratu jabłkowego. Dlatego nałożyłem na Appol karę w wysokości blisko 1,7 mln zł – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

UOKiK przypomina, że najwyższa sankcja za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej na rynku rolno-spożywczym wynosi 3 proc. ubiegłorocznego obrotu przedsiębiorcy.

Źródło: UOKiK
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA