fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Brytyjska sieć sklepów robi duże zapasy wina. Milion butelek na problemy z brexitem

123RF
Największa brytyjska sieć detaliczna specjalizująca się w winach szykuje się na brexit gromadząc dodatkowe milion butelek wina.

Sieć sklepów Majestic Wine, największy detalista specjalizujący się w winach w Wielkiej Brytanii, szykuje się na ewentualne problemy związane z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo. By zapewnić odpowiednie zaopatrzenie swoich sklepów, firma gromadzi w magazynach dodatkowy milion butelek wina z Francji, Hiszpanii i Włoch.

Według informacji dziennika „The Guardian” Majestic Wine zwiększy wartość swoich zapasów o 5 do 8 milionów funtów na początku przyszłego roku, co odpowiada co najmniej milionowi butelek wina (do półtora miliona). Sieć robi to, by móc przetrwać ewentualne „zakłócenia w łańcuchu dostaw po brexicie”. Chodzi tu szczególnie o sytuację, w której nastąpi wyjście Wielkiej Brytanii z Unii bez porozumienia określającego warunki rozstania.

Czytaj także:  Brytyjski supermarket będzie sprzedawał owady o smaku BBQ 

Firma zazwyczaj ma w magazynach wina warte około 100 milionów funtów. Zwiększenie zapasów (relatywnie nieznaczne) jest więc ewidentnie zabezpieczeniem na wypadek gdyby po brexicie nastąpiły problemy na granicach skutkujące wydłużeniem czasu dostaw. Majestic Wine twierdzi, że ma wystarczająco powierzchni magazynowej, by przechować wino.

- Jesteśmy pewni, że nikt nie będzie musiał sobie odmówić kieliszka do niedzielnego lunchu po brexicie – twierdzi szef Majestic Wine Rowan Gormley.

Zapasy przed brexitem robi nie tylko Majestic Wine. W Wielkiej Brytanii zaczyna brakować już powierzchni magazynowej do przechowywania żywności – olbrzymie zapasy półproduktów i gotowych wyrobów robi właściciel marki Cadbury Mondelez International. Zapasy planują tez robić inne firmy, np. producent irlandzkiego masła Kerrygold.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA