fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

12 proc. Amerykanów nie zna swojego wiceprezydenta

AFP
Według sondażu przeprowadzonego dla CNN między 30 stycznia a 2 lutego, 12 proc. Amerykanów nie wie, kim jest Mike Pence - wiceprezydent USA, formalnie druga osoba w państwie.

Sondaż wskazuje, że 12 proc. Amerykanów "nigdy nie słyszało o" Pence. Jak zauważa amerykański "Newsweek" oznacza to, że wiceprezydenta nie zna ok. 30 mln pełnoletnich Amerykanów.

Spośród tych, którzy znają wiceprezydenta, 40 proc. ma o nim niekorzystne zdanie, a 39 proc. ocenia go pozytywnie. 8 proc. nie ma zdania o wiceprezydencie.

Mike Pence od 2000 roku był kongresmanem z Indiany, w latach 2013-2017 był gubernatorem tego stanu.

Wiceprezydent USA zastępuje prezydenta do końca kadencji w sytuacji, gdy ten nie może dłużej sprawować urzędu. Wiceprezydent pełni też funkcję przewodniczącego Senatu.

Z tego samego sondażu wynika, że znacznie bardziej niż wiceprezydenta Amerykanie kojarzą przewodniczącą Izby Reprezentantów, Demokratkę Nancy Pelosi - o Pelosi nie słyszało jedynie 5 proc. Amerykanów. Jej rozpoznawalność może być jednak skutkiem konfliktu o środki na budowę muru na granicy USA z Meksykiem, który doprowadził do rekordowo długiego zamknięcia rządu w USA. Pelosi była wówczas jedną z twarzy tego konfliktu, odmawiając administracji Donalda Trumpa 5,7 mld dolarów na budowę muru.

47 proc. ankietowanych ocenia Pelosi negatywnie, 42 proc. - pozytywnie. 6 proc. nie ma zdania w jej kwestii.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA