fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Pożegnanie Kornela Morawieckiego

Fotorzepa, Jerzy Dudek
W sobotę odbył się pogrzeb lidera Solidarności Walczącej. Legendarny bojownik spoczął na Powązkach.

– Dobrze pan się zasłużył Rzeczypospolitej. Pana służba jest doceniana. Z całego serca panu za nią dziękuję. Spoczywaj w pokoju, cześć Twojej pamięci! – tymi słowami prezydent Andrzej Duda żegnał Kornela Morawieckiego podczas uroczystości pogrzebowych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

W sobotę odbyły się główne uroczystości pogrzebowe Kornela Morawieckiego, opozycjonisty czasów PRL, fizyka, nauczyciela akademickiego, założyciela niepodległościowej organizacji Solidarność Walcząca, marszałka seniora Sejmu obecnej kadencji i kawalera Orderu Orła Białego. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12 mszą świętą w Katedrze Polowej, o godzinie 15 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się ceremonia pogrzebowa.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego ojca premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęły się już w piątek, kiedy to w południe w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się ceremonia wystawienia trumny z ciałem zmarłego, z udziałem najwyższych rangą urzędników państwowych. Sala Kolumnowa była dostępna dla wszystkich, którzy chcieli osobiście pożegnać Kornela Morawieckiego. W Sejmie wystawiono księgę kondolencyjną poświęconą pamięci zmarłego. O godzinie 19 w piątek trumna została w kondukcie przeniesiona do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie po 20 rozpoczęło się czuwanie.

– Kornel Morawiecki był jednym z ojców polskiej niepodległości – mówił Jarosław Kaczyński podczas mszy pogrzebowej przywódcy Solidarności Walczącej. Prezes PiS powiedział również, że gdy Morawiecki został marszałkiem seniorem Sejmu, w Polsce „zaczął się koniec postkomunizmu". Mateusz Morawiecki już podczas uroczystości na Powązkach podziękował Bogu „za takiego ojca" i wyznał: – Spierałem się z tobą, ale myślę, że miałeś rację. Uczyłeś mnie, czym jest Polska.

Liderowi Solidarności Walczącej hołd oddało wielu polityków opozycji. – Różniliśmy się, ale to był bardzo dobry człowiek. Kornel Morawiecki nigdy nie był żądny salonów, orderów. Ja się z nim mocno różniłem w kontekście poglądów politycznych, ale to był naprawdę bardzo dobry człowiek – mówił w programie Onet Opinie Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz'15, z list którego do Sejmu dostał się Kornel Morawiecki.

– Moja przyjaźń z Kornelem Morawieckim w latach 80. była elementem naszej wspólnej drogi do niepodległości, do wolnej Polski. Spotkaliśmy się w 1983 roku po raz pierwszy. Pamiętam to jak dziś, w lokalu konspiracyjnym. Miałem przyjemność pracować z nim w konspiracji, współtworzyć struktury Solidarności Walczącej. Będę to zawsze pamiętał – wspominał Grzegorz Schetyna, który złożył wpis do księgi kondolencyjnej we Wrocławiu i podkreślił zasługi marszałka seniora dla odzyskania przez Polskę wolności. Z kolei Janina Ochojska napisała na Twitterze: „Dzisiaj żegnamy Kornela Morawieckiego. Nie zapomnimy o jego zasługach dla ojczyzny, naszej wolności i godności. Niewielu ludzi jest zdolnych do odważnego poświęcenia się na rzecz wolności i niepodległości. Śp. Kornel Morawiecki był takim człowiekiem i wiele mu zawdzięczamy".

Kornel Morawiecki zmarł w poniedziałek po ciężkiej chorobie. Miał 78 lat.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA