fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Orban przeciw Orbanowi: Blokowanie budżetu negatywne dla całej UE

Ludovic Orban
Ludovic Orban
AFP
Premier Rumunii Ludovic Orban powiedział w czwartek, że weto w sprawie budżetu UE i planu ratunkowego użyte przez Węgry i Polskę jest "negatywne dla całej Unii Europejskiej".

- Zablokowanie przyjęcia decyzji w sprawie planu naprawczego negatywnie wpływa na całą Unię Europejską, w tym na obywateli Węgier i Polski - ocenił Ludovic Orban w rozmowie z AFP.

Zarówno Węgry, jak i Polska, oskarżane przez Brukselę o ograniczanie swobód demokratycznych, sprzeciwiają się planom UE dotyczącym powiązania finansowania z praworządnością.

- W interesie wszystkich, w tym każdego obywatela Węgier, leży jak najszybsze przyjęcie planu naprawczego, ponieważ każdy Węgier skorzysta na tym podobnie jak obywatele innych państw - ocenił Orban.

Czytaj także: Węgry: Budżet UE w obecnej formie nie wejdzie w życie

Rumunia poinformowała, że opowiada się za mechanizmem nadzoru praworządności. - Przekaz jest prosty. Poszanowanie standardów praworządności jest gwarancją dla każdego podatnika, że pieniądze zostaną wydane prawidłowo, w interesie publicznym - uważa szef rumuńskiego rządu.

Orban wierzy w to, że porozumienie w tej sprawie uda się osiągnąć. - Wierzę, że jak najszybciej osiągniemy porozumienie, które będzie zgodne z przeważającym w UE poglądem, a mianowicie, że musi istnieć warunkowość związana z poszanowaniem zasad państwa prawa - powiedział. 

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA