fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy - relacja na żywo

AFP
O godzinie 10 przed Zgromadzeniem Narodowym prezydent Andrzej Duda został zaprzysiężony na II kadencję. 12 lipca Andrzej Duda wygrał II turę wyborów prezydenckich zapewniając sobie reelekcję.

W II turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 12 lipca Andrzej Duda zdobył 51,03 proc. głosów i wygrał z Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej. Na Andrzeja Dudę zagłosowało w wyborach 10 440 648 wyborców. Frekwencja w II turze wyborów wyniosła 68,18 proc.

Andrzej Duda został prezydentem w 2015 roku - wówczas w II turze wyborów wygrał z urzędującym prezydentem Bronisławem Komorowskim. Wcześniej Duda był m.in. europosłem, ministrem w Kancelarii Prezydenta za prezydentury Lecha Kaczyńskiego oraz wiceministrem sprawiedliwości.

Zgodnie z 130 artykułem konstytucji Prezydent Rzeczypospolitej obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego (posiedzenie połączonych izb Sejmu i Senatu) przysięgi o treści: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem".

Konstytucja stanowi, że przysięga może być złożona z dodaniem zdania "Tak mi dopomóż Bóg".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA