fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konfederacja

Posłowie Konfederacji nie założą maseczek na zaprzysiężenie Andrzeja Dudy?

Fotorzepa, Jakub Czemiński
6 sierpnia, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, odbędzie się zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Uczestnicy Zgromadzenia Narodowego będą mieć mierzoną temperaturę oraz zapewniono im rękawiczki i maseczki ochronne. Posłowie Konfederacji zapowiedzieli jednak, że ich nie założą - informuje RMF FM.

Na godzinę 10:00 w najbliższy czwartek zwołane zostało Zgromadzenie Narodowe. 6 sierpnia przysięgę złoży i obejmie stanowisko na drugą kadencję urzędujący prezydent Andrzej Duda, który wygrał walkę o reelekcję, pokonując w drugiej turze kandydata Koalicji Obywatelskiej, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego (PO).

Uczestnicy Zgromadzenia Narodowego będą mieć mierzoną temperaturę, zapewniono im także rękawiczki oraz maseczki ochronne. Jak informuje RMF FM, posłowie Konfederacji zapowiedzieli już jednak, że ich nie założą.

Jak podkreślił w rozmowie z radiem Jakub Kulesza, szefowa kancelarii nie ma prawa zmusić posłów do wkładania maseczek. Polityk powołał się na stanowisko Ministerstwa Zdrowia sprzed kilku miesięcy, według którego osoby zdrowe nie muszą zasłaniać twarzy. Politycy koła w nieoficjalnych rozmowach mieli także podkreślać, że nie zmienią zdania, nawet jeśli Straż Marszałkowska będzie próbowała ich do tego nakłonić.

Zgodnie z rekomendacją szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego, maseczki na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy, mają być obowiązkowe. - Myślę, że prezydent podczas zaprzysiężenia maseczki nie powinien mieć, dlatego że pewnie będzie przemawiał. Będzie musiał także złożyć przysięgę i raczej ta maseczka by w istotny sposób przeszkadzała. Parlamentarzyści i zaproszeni goście tęż będą zachowywać dystans, nie tak duży jak pan prezydent, ale będą już mieli obowiązek założenia maseczek - powiedział w rozmowie z RMF FM główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Jednocześnie zaznaczył także, że parlamentarzyści, którzy podejrzewają u siebie choroby układu oddechowego, nie powinni pojawiać się na uroczystości.

Wcześniej część polityków opozycji zapowiedziała, że nie weźmie udziału w organizowanym w Sejmie wydarzeniu. Na zaprzysiężeniu nie mają być obecni m.in. byli prezydenci Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski, zabraknąć ma także byłych szefów rządu, obecnych europosłów wybranych z list Koalicji Europejskiej: Ewy Kopacz, Leszka Millera i Włodzimierza Cimoszewicza, a także byłego marszałka Sejmu, europosła Radosława Sikorskiego (PO). Obecność zapowiedzieli niedawni kontrkandydaci Andrzeja Dudy - Krzysztof Bosak (Konfederacja), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Robert Biedroń (Wiosna). Na sali ma też być były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA