fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Zbiórka na leczenie bez podatku od spadków i darowizn

Adobe Stock
Matka nie musi zgłaszać fiskusowi darowizny wynoszącej 12 tys. zł, którą otrzymała od ponad stu osób na zakup leków dla dziecka.

Obdarowany nie zapłaci podatku od spadków i darowizn, jeśli kwota otrzymana od jednej niespokrewnionej osoby mieści się w progu 4902 zł – wyjaśniła w najnowszej interpretacji Krajowa Informacja Skarbowa.

Z pytaniem zwróciła się podatniczka, której pięcioletni syn przeszedł niedawno przeszczep szpiku kostnego i musi brać drogie leki. Nie wszystkie są refundowane. Jej koledzy z pracy (około stu osób) i uczniowie zorganizowali festyn, podczas którego zebrali 12,5 tys. zł na leczenie chłopca. Kobieta zapytała, czy powinna zgłosić fiskusowi darowiznę i zapłacić od niej podatek.

Dyrektor KIS wyjaśnił, że wysokość podatku od spadków i darowizn ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Zależy ona od stopnia pokrewieństwa z darczyńcą. W opisanym przypadku kobieta nabyła darowiznę od osób niespokrewnionych, zaliczanych do III grupy podatkowej (inni nabywcy). W tej grupie zwolnione jest nabycie rzeczy i praw majątkowych (także pieniędzy) od jednej osoby do limitu 4902 zł w ciągu pięciu lat. Obdarowany nie zapłaci więc daniny, jeśli kwota otrzymana od jednej osoby nie przekracza limitu.

„Zbiórka publiczna z założenia wyklucza identyfikowanie ofiarodawców. Jej forma przesądza jednak, że jako regułę przyjąć można, że ofiary poszczególnych darczyńców mieszczą się w kwotach wolnych od podatku" – napisał dyrektor KIS.

Uznał na tej podstawie, że jeśli wartość środków przekazanych wnioskodawczyni nie przekroczyła kwot wolnych od podatku, określonych dla poszczególnych grup podatkowych, takie nabycie nie podlega opodatkowaniu. Kobieta musiałaby rozliczyć się z fiskusem, gdyby kwota otrzymana od jednej osoby przekroczyła próg 4902 zł.

Numer interpretacji: 0111-KDIB2-2. 4015.17.2018.2.PB

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA