fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy zbuduje tysiące tanich mieszkań na wynajem

www.sxc.hu
Tanie lokale na wynajem, rozwój budownictwa społecznego oraz oszczędzanie na własne lokum. Takie ambitne plany ma rząd.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt Narodowego Programu Mieszkaniowego oraz uchwały Rady Ministrów w sprawie jego przyjęcia.

Program ma się opierać na trzech filarach. W całej Polsce powstaną tysiące mieszkań na wynajem na gruntach Skarbu Państwa. Będzie za nie odpowiadał Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, którym ma zarządzać narodowy operator.

Drugi filar to indywidualne konta mieszkaniowe. Umożliwią oszczędzanie na cele związane z uzyskaniem własnego mieszkania (domu jednorodzinnego), wpłatę partycypacji do towarzystwa budownictwa społecznego lub wkładu do spółdzielni mieszkaniowej albo wkładu własnego niezbędnego do uzyskania kredytu mieszkaniowego. Do środków gromadzonych na koncie będzie dopisana premia pochodząca ze środków budżetu państwa. Jej wysokość jeszcze nie jest znana.

Oszczędności mają być także zwolnione z podatku Belki.

Trzecim filarem Narodowego Programu Mieszkaniowego ma być wsparcie budownictwa społecznego. Gminy miałyby się skupić na budowie mieszkań komunalnych, nie socjalnych. Mogłyby liczyć na dofinansowanie kosztów budowy nawet do 55 proc.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada także zmiany w dodatkach mieszkaniowych. Ich wysokość nie będzie sztywna i ma być uzależniona od wysokości rzeczywistych kosztów utrzymania mieszkania.

Ministerstwo obiecuje również uproszczenie procedur budowlanych.

W ślad za tym programem mają iść zmiany w przepisach, dzięki którym będzie można wdrożyć go w życie.

etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA