fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Będzie dalszy ciąg "Opowieści podręcznej". Autorka pisze kontynuację po 33 latach

Margaret Atwood zapowiada, że "Testamenty" zostaną wydane we wrześniu 2019 roku
AFP
Kanadyjska autorka Margaret Atwood zapowiedziała w środę, że w przyszłym roku opublikuje kontynuację powieści "The Handmaid's Tale" ("Opowieść podręcznej"), przybliżając czytelnikom swoją wizję dystopijnej Ameryki, rządzonej przez mizoginiczną teokrację.

Atwood zapowiedział, że nowa książka "Testamenty" będzie kontynuować nierozwiązane wątki z oryginalnej powieści z 1985 roku i zagłębi się w "wewnętrzne działania" fikcyjnego państwa Gilead.

- Inną inspiracją jest świat, w którym żyliśmy - powiedziała słynny powieściopisarka w wiadomości wideo, opublikowanej na Twitterze. - Akcja "Testamentów" będzie miała miejsce 15 lat później od ostatniej sceny z pierwszej książki, a narracja będzie prowadzona przez trzy kobiece postacie - zapowiedziała Atwood.

Książka ma być opublikowana we wrześniu 2019 roku.

Sukces "Opowieści podręcznej", a w zasadzie ponowne zainteresowanie nią po latach, zostało wywołane popularnością serialu Hulu, powstającego z adaptacji powieści. Pierwszy odcinek wyemitowano w 2017 roku, czyli niedługo po objęciu prezydentury przez Donalda Trumpa.

Wizja Ameryki według Atwood to USA przekształcone w społeczeństwo totalitarne, w którym kobiety zostały zredukowane do niewolnic seksualnych. Taka narracja została odebrana jako parabola dla politycznych zmian i rozrachunku w sprawie wykorzystywania seksualnego.

Od czasu powstania serialu, na całym świecie popularne są protesty kobiet, ubierających się na wzór tych z powieści Atwood - w czerwoną szatę i białe czepki. Tak protestowano m.in. przeciwko nominacji Bretta Kavanaugha do Sądu Najwyższego USA, ale też w podobny sposób demonstrowali sympatycy partii Razem w Warszawie, podczas wizyty Donalda Trumpa, o czym przypomina w swojej depeszy agencja AFP.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA