fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Lekarz na stażu też dostanie wyższe wynagrodzenie

Fotolia.com
2847 zł brutto miesięcznie zarobi do końca 2019 r. medyk stażysta. To efekt porozumienia ministra zdrowia z rezydentami.

0,73 wynosi współczynnik pracy dla lekarza stażysty, zapisany w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, podpisanej w środę przez prezydenta. Z kolei kwota bazowa to 3,9 tys. zł brutto.

Oznacza to, że lekarz odbywający 13-miesięczny staż po skończeniu studiów (12-miesięczny w przypadku lekarzy dentystów) zarobi miesięcznie 2847 zł brutto.

Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty, która trafiła właśnie do konsultacji publicznych, gwarantuje stażystom wyższe zarobki, począwszy od 30 czerwca 2018 r. Lekarzom, którzy ukończyli już staż, również należeć się będzie wyrównanie za miesiące po tej dacie.

Wynagrodzenie stażystów ma się zwiększać co roku o 20 proc. różnicy między najniższym wynagrodzeniem zasadniczym w gospodarce narodowej a wynagrodzeniem zasadniczym dla lekarzy stażystów i lekarzy dentystów stażystów.

Projekt uwzględnia wzrost liczby lekarzy i lekarzy dentystów w ciągu najbliższych 10 lat.

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, dziś w Polsce jest 4346 potencjalnych stażystów (3385 lekarzy i 961 lekarzy dentystów).

W 2028 r. ma być ich 7092 (w tym 6011 lekarzy i 1081 lekarzy dentystów).

etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA