fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Pracownicy NFZ zachowają stanowiska - jest poprawka do ustawy covidowej

Fotorzepa, Marta Bogacz
Poprawka do ustawy covidowej przywróciła zapis o ciągłości umów o pracę i zbiorowym układzie pracy po pionizacji NFZ.

Po interwencji „Rzeczpospolitej" do rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią Covid-19 oraz po jej ustaniu ponownie dodano zapisy chroniące pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia przed zwolnieniem po tzw. pionizacji tej instytucji.

Czytaj także:

Dodany podczas pierwszego czytania w Sejmie art. 26a przewiduje, że „umowy o pracę pracowników NFZ, którzy w dniu wejścia w życie ustawy byli zatrudnieni w oddziałach wojewódzkich Funduszu, przekształcają się z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy w umowy o pracę zawarte z prezesem NFZ". Z kolei art. 26b mówi, że obowiązujący w dniu wejścia w życie ustawy układ zakładowy, obejmujący dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ jako pracodawców, staje się układem zakładowym.

– Dzięki tym zapisom jesteśmy pewni zachowania ciągłości zatrudnienia i ujednolicenia zasad wynagradzania. Dziś są ogromne różnice w wynagrodzeniach osób na tych samych stanowiskach i wykonujących tę samą pracę w poszczególnych oddziałach wojewódzkich – mówi Bronisława Czarska-Marchelewicz, przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy Narodowym Funduszu Zdrowia.

Etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA