fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Asystent medyczny podpisze zwolnienie L4

AdobeStock
Lekarze dostali dodatkowe pół roku na przejście na zwolnienia w formie elektronicznej. Przez ten czas NFZ przeszkoli asystentów medycznych, jak je wystawiać.

Wszystko przez zbyt słaby, jak na dwa miesiące przed wdrożeniem tak ważnej zmiany, poziom informatyzacji gabinetów. Zgodnie z danymi ZUS od stycznia 2016 r. lekarze wydali 54 mln zaświadczeń papierowych i tylko 3 mln elektronicznych. W tym roku e-zwolnienia wydawało tylko 25 proc. świadczeniodawców. Najwięcej na Mazowszu, Pomorzu i Podlasiu. Z naszych informacji wynika, że e-zwolnienia wciąż wystawia się głównie w szpitalach, które z systemów informatycznych korzystają od dawna.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że póki projekt noweli ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby nie zostanie przyjęty, obowiązuje termin 1 lipca. – Obawiając się, czy projekt zostanie przyjęty do końca czerwca, pewnie dodatkowo zabezpieczę się, prosząc Klub Parlamentarny PiS, by przygotował krótki projekt nowelizacji – zapowiedziała.

Oczekiwane przez środowisko lekarskie przesunięcie wejścia w życie terminu obowiązywania zwolnień lekarskich wyłącznie w formie elektronicznej to nie wszystko. Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt dokumentu, który ureguluje prawnie status asystentów medycznych tak, by mogli wystawiać e-zwolnienia za lekarzy. – Jednym z podstawowych celów pakietu Szumowskiego jest debiurokratyzacja pracy lekarzy, by mogli skupić się na leczeniu pacjenta. To pozwoli na odciążenie lekarzy i zwiększenie efektywności systemu ochrony zdrowia – mówił wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację Janusz Cieszyński.

Dodał, że przez wprowadzenie zawodu asystentów medycznych resort zdrowia rozumie przede wszystkim nadawanie im uprawnień. – Pierwszym z nich będzie wystawianie zwolnień lekarskich z upoważnienia lekarza i na podstawie ordynacji lekarskiej. Będzie to oparte na rozwiązaniu informatycznym, które przygotujemy wspólnie z ZUS – dodał.

Wiceminister Cieszyński wyjaśnił „Rzeczpospolitej", że asystentem medycznym będzie mogła zostać osoba pracująca dzisiaj w praktyce lekarskiej np. jako sekretarka lub recepcjonistka lub pracownik medyczny (czyli np. pielęgniarka, położna czy pracownik medyczny). Zaznaczył jednak, że resort nie chce w ten sposób nakładać nowych obowiązków na pracowników medycznych, a jedynie dać im możliwość wystawiania zwolnień. Dane asystentów medycznych będą figurować w państwowym rejestrze.

Do wystawiania e-zwolnień asystentów medycznych przygotuje Narodowy Fundusz Zdrowia, a szkolenia zostaną sfinansowane z obniżenia prowizji za obsługę składki zdrowotnej przez ZUS z 0,2 proc. do 0,175 proc., co da 25 mln, i dotacji celowej z Ministerstwa Zdrowia w kwocie 50 mln zł.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: k.kowalska@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA