fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

MZ: lekarze rodzinni zlecą test na covid przez teleporadę

Adobe Stock
Kompromisem zakończyło się poniedziałkowe spotkanie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

Medycy z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP) poprosili o spotkanie po tym, jak w strategii walki z Covid-19 na jesień 2020 r. pojawił się zapis, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będzie mógł wysłać pacjenta z podejrzeniem koronawirusa na test dopiero po tym, jak osobiście go zbada. Stowarzyszenia lekarzy rodzinnych oprotestowały ten pomysł, a szef federacji Porozumienie Zielonogórskie dr Jacek Krajewski zauważył, że resort proponuje personelowi POZ udział w rosyjskiej ruletce. Zauważył też, że po wprowadzeniu takich zmian w życie, poradnie POZ staną się ogniskami zakażeń koronawirusem.

Czytaj też: Koronawirus trafi do przychodni rodzinnych

Lekarze zaproponowali ministrowi Niedzielskiemu, by zlecenie na test w kierunku Covid-19 medyk POZ mógł zlecać po konsultacji za pośrednictwem teleporady. Z naszych informacji wynika, że ministerstwo jest gotowe na wprowadzenie takiej zmiany.

„Będą zmiany w rozporządzeniu po spotkaniu z ministrem Adamem Niedzielskim. Pacjent z wysokim klinicznym prawdopodobieństwem Covid-19 (temperatura powyżej 38 st. C, kaszel, duszność i utrata węchu lub smaku) będzie mógł być kierowany na test PCR po teleporadzie w POZ” – napisał na Twitterze dr Dominik Lewandowski z KLRwP.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA