fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Na Hawajach rozpoczęła się misja marsjańska

NASA
Na Hawajach powstała specjalna kopuła, która warunkami przypomina bazę marsjańską. 8-miesięczny pobyt rozpoczęło w niej ośmiu naukowców.

Celem misji NASA jest sprawdzenie, jak zachowywać się będą kosmonauci podczas długiej izolacji w kosmosie. - O ile faktycznie na Marsa wyśle się misję załogową - powiedziała szefowa misji Kim Binsted.

-To jest najlepsze i najbardziej oczywiste miejsce na takie badania. Tu jest trochę jak na Marsie, a poza tym na Uniwersytecie Hawajskim mamy spore doświadczenie w tej dziedzinie - dodała.

Stworzona baza to biała kopuła o powierzchni 365 metrów kwadratowych Kopułę postawiono na gołych skałach, a wokół praktycznie nie ma roślinności. Elektryczność dostarczana jest dzięki panelom słonecznym rozstawionym obok bazy.

Wśród powierzonych naukowcom zadań jest prowadzenie badań geologicznych poza kopułą. Będzie to dla nich jedyny kontakt ze światem zewnętrznym. 

Podobny projekt ruszy w tym roku w Rzepienniku Biskupim w województwie małopolskim. Powstający w Polsce projekt będzie wspomagany przez Europejską Fundację Kosmiczną.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA